• Golden Five

Międzynarodowy program, który przygotowuje nauczycieli, zwłaszcza wychowawców klas,

do wspierania uczniów oraz radzenia sobie ze zróżnicowaniem w klasie.

Wdrażanie programu w szkole/klasie pozwala nauczycielom poszerzyć praktyczne umiejętności w kilku obszarach: zarządzania klasą i indywidualizowania nauczania, by zwiększyć motywację uczniów do nauki, budowania pozytywnych relacji z uczniami
          i z rodzicami, kreowania dobrego klimatu w klasie.

Adresaci Programu:

Nauczyciele, zwłaszcza wychowawcy, uczniów w wieku 11–15 lat.

Docelowo uczniowie, szczególnie z klas IV i I ponadpodstawowych.

Cel ogólny:

Wspieranie osiągnięć szkolnych i rozwoju osobistego uczniów, zwłaszcza zagrożonych wykluczeniem.

Cele szczegółowe:

Zwiększenie kompetencji nauczycieli w zakresie radzenia sobie ze zróżnicowaniem w klasie.

Poprawa klimatu społecznego w klasie (m.in. relacjach interpersonalnych).

Poprawa osiągnieć edukacyjnych uczniów (m.in. frekwencji).

Wzmocnienie zachowań prospołecznych uczniów (m.in. umiejętności życiowych).

Golden Five w 2008 r. znalazł się na liście dwunastu wyróżnionych projektów uznanych za najlepsze przykłady dobrej praktyki na poziomie europejskim (Best Practice).

W 2009 r., ogłoszonym w Unii Europejskiej Rokiem Innowacyjności i Kreatywności, program otrzymał brązowy medal Komisji Europejskiej za kreatywność i innowacyjne rozwiązania
          w doskonaleniu nauczycieli.

Szkolenie dla nauczycieli trwa 12 godzin, przewidziane są również superwizje.

Szczegółowy opis programu: