• Program Fantastyczne Możliwości

Program Fantastyczne Możliwości jest kontynuacją Programu Domowych Detektywów.
          Zachęcamy do jego realizacji w kolejnym roku szkolnym po zrealizowaniu
          Programu Domowych Detektywów (czyli w piątej lub szóstej klasie).

Efekty, jakie przynosi realizacja programu Fantastyczne Możliwości

• opóźnienie inicjacji picia alkoholu w towarzystwie rówieśników
          • ograniczenie pierwszych prób upijania się
          • wzmocnienie przekonania uczniów o możliwości odmowy w sytuacji presji rówieśniczej
          • wzrost wiedzy o negatywnych konsekwencjach picia alkoholu
          • osłabienie proalkoholowych postaw.

CHARAKTERYSTYKA PROGRAMU

Fantastyczne Możliwości, choć stanowią kontynuację Programu Domowych Detektywów, mają jednak inną konstrukcję. Szczególną rolę odgrywają zajęcia
          w klasie, prowadzone przez wychowawcę przy pomocy liderów. Zajęcia oparte są na kanwie nagrań z opowiadaniami czwórki nastolatków, uczniów I klasy gimnazjum,
          a więc nieco starszych od uczestników programu.

Realizacja programu trwa w sumie około 14 tygodni (zajęcia w klasie - siedem godzin lekcyjnych).

Część szkolna programu obejmuje:

• Wieczór Fantastycznych Pomysłów - zabawa szkolna inaugurująca realizację programu
          • wybór i szkolenie liderów rówieśniczych z klasy
          • zajęcia w klasie - siedem godzin lekcyjnych
          • Wieczór Dobrej Zabawy - popołudniowe spotkanie kończące program z udziałem nauczycieli, uczniów, rodziców i gości

Część domowa programu

Utrzymana została konwencja wspólnego wykonywania przez dzieci i rodziców zadań zawartych w broszurach, jakie uczniowie zabierają do domu i wręczają rodzicom. Broszury zawierają porcje informacji na temat prawidłowości i zagrożeń związanych z okresem dorastania oraz wskazówki dla rodziców dotyczące ochrony dzieci przed problemami wynikającymi z sięgania po alkohol.

W programie porusza się następujące tematy:

• fakty na temat alkoholu i problemy związane z jego używaniem
          • wpływ mediów oraz reklam na przekonania młodzieży dotyczące alkoholu
          • wpływ rówieśników i środowiska lokalnego na zachowania nastolatków oraz sposoby radzenia sobie z naciskami skłaniającymi do picia alkoholu; uczniowie praktycznie ćwiczą takie umiejętności
          • powody, dla których młodzi ludzie sięgają po alkohol oraz konsekwencje picia
            w młodym wieku

Warunki realizacji są analogiczne jak w przypadku Programu Domowych Detektywów.

• Zakupienie pakietu materiałów dla każdej klasy, którą obejmie program (dla klasy liczącej 25 osób koszt wynosi 286,09 zł  Pakiet materiałów zawiera: Podręcznik nauczyciela, Podręcznik lidera (7 egz.), cztery zeszyty oraz płytę CD, przeznaczone do wspólnej pracy rodziców i dzieci w domach. Komplet czterech zeszytów otrzymuje każdy uczeń biorący udział w programie.
          • Przeszkolenie realizatorów: wychowawców i pedagogów szkolnych. Szkolenie trwa 8 godzin i składają się z dwóch 4-godzinnych części.

Uwaga! Pakiet jest pomyślany dla klasy 25-osobowej. Zamawiając "Podręcznik dla lidera", proszę wziąć pod uwagę liczebność klas w Państwa szkole. Jeden lider (i tym samym "Podręcznik dla lidera") przypada na grupę czterech-pięciu uczniów.

Ceny materiałów - Program Fantastyczne Możliwości

1. Zeszyty dla uczniów 25 × 6,81 zł = 170,25 zł + 5% VAT = 178,76 zł
          2. Podręcznik dla lidera 7 × 8,50 zł = 59,50 zł + 5% VAT = 62,48 zł
          3. Podręcznik dla nauczyciela 1× 31,00 zł = 31,00 zł + 5% VAT = 32,55 zł