Wspólne kroki w Cyberświecie
Program Wspólne kroki w Cyberświecie ma za zadanie ukształtowanie u dzieci uczących się w trzecich klasach szkoły podstawowej wiedzy i umiejętności, które sprzyjają bezpiecznemu korzystaniu z Internetu i innych mediów elektronicznych, a także chronią przed uzależnieniami od nich. Wiodącą strategią profilaktyczną, na której opiera się program, jest kształtowanie umiejętności życiowych dzieci.
Umiejętności życiowe dzieci zbudowane są na dobrych relacjach z dorosłymi. Podstawowym czynnikiem chroniącym dzieci przed zachowaniami ryzykownymi jest pozytywna więź z rodzicami. Dobry kontakt ze wspierającym i życzliwym nauczyciclem potrafi również działac chroniąco.
Dlatego tak istotne są postawy nauczycieli wobec uczniów oraz ich umiejętności wychowawcze.
Dotyczy to zwłaszcza umiejętności komunikacyjnych, które mogą pomóc uczniowi w budowaniu adekwatnej samooceny, rozwijaniu samoświadomości, motywacji, umiejętności konstruktywnego radzenia sobie z emocjami czy w doświadczaniu wspólnoty z innymi dziećmi w grupie. Takie techniki pracy z uczniami, jak budowanie informacji zwrotnych czy odzwierciedlenie uczuć, są istotną częścią realizacji programu profilaktycznego. Nawet najlepszy program profilaktyczny nie spełni bowiem swojego zadanie bez odpowiedniego przygotowania realizatorów.