Program <Spójrz Inaczej> kl. I-III – szkolenie realizatorów
Stowarzyszenie Psychoprofilaktyki „Spójrz Inaczej” oraz Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej Województwa Śląskiego zapraszają do udziału w bezpłatnych warsztatach, przygotowujących do prowadzenia zajęć z uczniami w klasach I-III według rekomendowanego programu profilaktycznego „Spójrz Inaczej”.
Głównym celem projektu jest przygotowanie 24 nowych realizatorów rekomendowanego programu profilaktycznego „Spójrz inaczej” w klasach I-III szkoły podstawowej w województwie śląskim oraz wsparcie nowych realizatorów w pierwszym okresie wdrażania programu. Zakładamy, że po ukończeniu szkolenia uczestnicy rozpoczną realizację zajęć „Spójrz Inaczej” w klasach / w grupach.
Program profilaktyczny „Spójrz Inaczej kl. I-III” odnosi się do codziennego funkcjonowania uczniów edukacji wczesnoszkolnej, związanego z jakością wzajemnych relacji i poziomem dobrostanu psychicznego dzieci. Podniesienie poziomu kompetencji wychowawczo-profilaktycznych nauczycieli, pedagogów i psychologów szkolnych pozwoli im w sposób konstruktywny wspierać uczniów klas
w młodszym wieku szkolnym w radzeniu sobie z trudnymi emocjami i wyzwaniami, jakich doświadczają w środowisku szkolnym i rodzinnym. Rozwijanie indywidualnych potencjałów i zasobów uczniów takich jak: radzenie sobie ze stresem i negatywnymi emocjami, umiejętności interpersonalne, poczucie własnej wartości, asertywność w kontaktach z rówieśnikami, konstruktywne podejmowanie decyzji, chroni dzieci przed zachowaniami ryzykownymi.
Uczestnikami szkoleń mogą być osoby pracujące w szkołach podstawowych z uczniami klas I-III tzn. nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej, nauczyciele świetlic, pedagodzy szkolni, psycholodzy oraz inne osoby pracujące z dziećmi w tym wieku.
W ramach projektu przewidziane są 2 szkolenia 35-godzinne - każde dla 12 osób - przygotowujące do realizacji programu „Spójrz Inaczej” z dziećmi z kl. I-III szkół podstawowych w województwie śląskim. Szkolenia będą prowadzone w październiku i w listopadzie 2024 roku.
Informacja na temat szkolenia:
Przebieg szkolenia i wybór metod pracy opiera się na modelu wypracowanym i potwierdzonym przez autorów i trenerów programu „Spójrz inaczej” podczas blisko 30-letniej praktyki w zakresie wdrażania programu w szkołach. Polega ono na połączeniu treści teoretycznych i praktycznych, z przewagą elementów praktyki.
W klasach I-III szkoły podstawowej szkolenie obejmuje 35 godzin zajęć warsztatowych:
- Pracę warsztatową nad komunikacją interpersonalną i budowaniem relacji z uczniami;
- Poznanie założeń i filozofii programu „Spójrz Inaczej”, tematyki zajęć, metod i technik pracy oraz roli prowadzącego;
- Praktyczne poznanie technik i metod programu „Spójrz inaczej” poprzez analizę scenariuszy zajęć
i symulację prowadzenia zajęć w grupie; - Pracę nauczycieli z uczniami pod superwizją trenera, kształcącą praktyczne umiejętności realizacji programu oraz rozwiązywania trudnych sytuacji w grupie;
- Analizę i poznawcze opracowanie doświadczeń z zajęć prowadzonych z uczniami.
Warsztat realizowany jest podczas 4 dni:
1 dzień - od godz. 8:00 do godz. 16:00
2 dzień - od godz. 8:00 do godz.14:45
3 dzień - od godz. 8:00 do godz. 15:30
4 dzień - od godz. 8:00 do godz. 15:00
INFORMACJE DODATKOWE:
Uczestnikom szkolenia „Program <Spójrz Inaczej> kl. I-III – szkolenie realizatorów” zapewniamy bezpłatnie:
- Podręcznik „Spójrz Inaczej” ze scenariuszami zajęć w klasach I-III;
- Dodatkowe materiały szkoleniowe (poza podręcznikiem „Spójrz Inaczej”) w wersji papierowej;
- Bezpłatne konsultacje telefoniczne, mailowe lub online po zakończeniu szkolenia, na etapie wdrażania zajęć z uczniami w klasach, 5 godzin konsultacji dla grupy.
- Catering: jeden ciepły posiłek i serwis kawowy podczas wszystkich dni szkolenia;
- Certyfikat ukończenia szkolenia, upoważniający do realizacji programu „Spójrz Inaczej”, wystawiony przez Stowarzyszenie Psychoprofilaktyki „Spójrz Inaczej”. Uczestnicy otrzymają certyfikat na zakończenie zajęć, na podstawie pełnego w nich uczestnictwa.
Szkolenia będą prowadzone w następujących miejscach i terminach:
Miejscowość i nazwa placówki
Termin realizacji
Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Sosnowcu
ul. Białostocka 17
41-219 Sosnowiec
Grupa I. 15-18 października 2024 r.
Grupa II. 5-8 listopada 2024 r.
Zgłoszenia będą przyjmowane poprzez wypełnienie i wysłanie formularza zgłoszenia, znajdującego się na stronie internetowej Stowarzyszenia Psychoprofilaktyki „Spójrz Inaczej” www.spojrzinaczej.pl.
Formularz zgłoszeniowy ( lista rezerwowa) [zobacz]
Każdy zgłaszający się zostanie poinformowany drogą mailową o zakwalifikowaniu do udziału
w szkoleniu - decyduje kolejność nadesłanych zgłoszeń - bądź umieszczeniu go liście rezerwowej
(w przypadku braku miejsc w grupie). W razie zwolnienia się miejsca w grupie będziemy proponować udział w szkoleniu osobom z listy rezerwowej – według ich kolejności na tej liście.
Nabór do każdej grupy szkoleniowej zostaje zamknięty na tydzień przed rozpoczęciem szkolenia.
W razie pytań prosimy o kontakt z Biurem Stowarzyszenia: tel. 518 184 436, 519 051 527