FUNDACJA POZA SCHEMATAMI zapraszamy na szkolenie dla przyszłych realizatorów REKOMENDOWANEGO programu profilaktycznego
„Wspólne kroki w Cyberświecie”
W szkoleniu mogą wziąć udział nauczyciele/nauczycielki, pedagodzy/pedagożki, psycholodzy/psycholożki pracujący/pracujące z uczniami klas trzecich szkoły podstawowej.
Udział w szkoleniu jest bezpłatny, kwalifikacja do udziału w szkoleniu odbywa się na podstawie kwestionariusza zgłoszenia (link poniżej).
Realizacja programu: styczeń – czerwiec 2025 r.
Szkolenie dla realizatorów programu „Wspólne kroki w Cyberświecie” ma charakter wykładowo-warsztatowy i trwa 5 godzin zegarowych.
Termin:
5 grudnia 9.00 – 14.00 (czwartek) 2024
Podczas szkolenia przewidziano przerwy kawowe
Miejsce realizacji szkolenia:
Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Sosnowcu,
ul. Białostocka 17; 41-219 Sosnowiec
Nie zwracamy kosztów przejazdów w związku z udziałem w szkoleniu.
Formularz zgłoszeniowy: https://forms.gle/KYhWnPbb1KuiXFLT7
Liczba miejsc ograniczona.
Prowadzące szkolenie: Joanna Leś i Dorota Szewczyk
Na zakończenie szkolenia każdy uczestnik/każda uczestniczka otrzyma, poza certyfikatem uczestnictwa, materiały niezbędne do realizacji programu „Wspólne kroki w Cyberświecie” (opis programu, karty pracy oraz broszury dla rodziców
i uczniów).
Ogólne informacje o projekcie „Wspólne kroki w Cyberświecie”
strona internetowa programu: www.wspolnekroki.pl
strona programy rekomendowane: https://programyrekomendowane.pl/programy/profilaktyka-uniwersalna/wspolne-kroki-w-cyberswiecie/
„Wspólne kroki w Cyberświecie” to projekt mający na celu zapobieganie zaburzeniom korzystania z technologii wśród dzieci poprzez dostarczanie wiedzy na temat zagrożeń związanych z uzależnieniami behawioralnymi, a także kształtowanie ważnych umiejętności obniżających ryzyko wystąpienia uzależnienia. Autorami programu są specjaliści związani z Fundacją Poza Schematami. Ewaluacja programu potwierdziła jego skuteczność.
Program „Wspólne kroki w cyberświecie” składa się z jednego spotkania wprowadzającego z rodzicami/opiekunami, dziesięciu cotygodniowych zajęć z dziećmi oraz spotkania podsumowującego, w którym uczestniczą dzieci wraz z ich rodzicami/opiekunami (w godzinach pozalekcyjnych, które umożliwią rodzicom i opiekunom wzięcie udziału w spotkaniu). Łącznie to 14,5 godz. zajęć (w tym 11 godz. z uczniami, półgodzinne spotkanie z rodzicami/opiekunami i trzygodzinne spotkanie podsumowujące
z uczniami i ich rodzicami/opiekunami).
Cały program składający się z dziesięciu zajęć podzielony został na trzy bloki tematyczne. Pierwszy blok zawiera cztery zajęcia dotyczące zasad korzystania
z cyberprzestrzeni (netykieta, wirusy, zasady bezpiecznego korzystania z Internetu itp.). Drugi blok (cztery zajęcia) koncentruje się na kształtowaniu umiejętności emocjonalnych, psychospołecznych uczniów przydatnych w życiu „realnym” i „wirtualnym” (emocje, zasady komunikacji, techniki relaksacyjne itp.). Trzeci blok składa się z dwóch zajęć i dotyczy z jednej strony specyficznych zagrożeń internetowych (cyberprzemoc), a z drugiej świata aktywności pozainternetowych, które są naturalną „alternatywą” dla świata nowych mediów.
Ważnymi elementami programu są: blog klasowy prowadzony wspólnie przez uczniów i nauczyciela w trakcie realizacji programu, zadania domowe do wspólnego wykonania przez dzieci i ich rodziców/opiekunów oraz gra terenowa organizowana na zakończenie realizacji programu, w której udział biorą uczniowie i ich rodzice.
Realizatorzy, przed rozpoczęciem wdrażania programu, uczestniczą w pięciogodzinnym szkoleniu przygotowującym ich do przeprowadzenia „Wspólnych kroków w Cyberświecie”. Podczas realizacji programu wykorzystywany jest specjalnie opracowany pakiet edukacyjny dla realizatorów, uczniów i rodziców. Prowadzący zajęcia otrzymują „Podręcznik realizatora” wraz z „Kartami pracy”. Uczniowie podczas zajęć korzystają z broszury „Wspólne kroki w Cyberświecie. Materiały edukacyjne dla dzieci”. Z kolei rodzice/opiekunowie otrzymują „Poradnik dla rodziców i opiekunów” zawierający praktyczne wskazówki dotyczące wychowania dzieci w świecie nowych mediów.
Źródła informacji na temat programu: https://programyrekomendowane.pl/programy/profilaktyka-uniwersalna/wspolne-kroki-w-cyberswiecie/
Szkolenia organizuje Fundacja Poza Schematami (NIP: 118-210-31-36) ze środków Funduszu Rozwiązywania Problemów Hazardowych na zlecenie Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom.