Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Sosnowcu serdecznie zaprasza na
Ogólnopolską Konferencję „Terapia dzieci i młodzieży”
Honorowym patronatem Konferencję objął Prezydent Miasta Sosnowca – Arkadiusz Chęciński
Program
15.00 – 15.15 – rozpoczęcie konferencji
15.15 – 16.00 Dziecko online. Kiedy zaczyna się problem? - Magdalena Fornal
- Rozróżnienie uzależnienia od szkodliwego używania.
- Różnice w postrzeganiu problemu.
- Motywujące podejście do wsparcia dziecka.
16.05– 16.50 Trening uważności w szkole - Katarzyna Ziółek-Jura
- Czym jest uważność?
- Wpływ ma uważność na mózg.
- Wykorzystanie technik uważności do pracy z grupą uczniów.
- Praktyka uważności.
17.00 – 17.45 Wysoko Wrażliwe Dzieci w systemie edukacji - Izabela Zamirska-Rąpała
- Wysoko wrażliwe dziecko - charakterystyka ogólna.
- Cztery klucze do wychowania radosnego wysoko wrażliwego dziecka.
- Postępowanie z ”wrażliwcem” na poszczególnych etapach rozwoju ze szczególnym uwzględnieniem wieku przedszkolnego i wczesnoszkolnego.
- Wskazówki dla nauczycieli - szkoła przyjazna wysoko wrażliwemu dziecku.
17.55 – 18.40 Depresja u dzieci i młodzieży - Tomasz Kuta
- Charakterystyka depresji u dzieci i młodzieży.
- Wsparcie w depresji.
- Pomoc psychologiczno- pedagogiczna dla uczniów z depresją.
18.50 – 19.35 Kreatywne wspomaganie rozwoju ucznia o specjalnych potrzebach edukacyjnych - dr Aleksandra Pyrzyk-Kuta
- Ćwiczenia usprawniające percepcję słuchową, która odgrywa istotną rolę
w komunikowaniu się oraz podczas czytania i pisania (w tym pisania ze słuchu).
- Bazowe funkcje słuchowe i możliwości ich usprawniania poprzez zabawę.
Adresat: nauczyciele różnych specjalności na wszystkich etapach edukacyjnych, wychowawcy, psycholodzy, pedagodzy, terapeuci
Koszt – 50 zł/osoba
Miejsce – szkolenie ONLINE, na platformie LIVEWEBINAR, na podany w formularzu adres e-mail zostanie wysłany link do platformy (prosimy o sprawdzenie SPAM-u).
Warunki techniczne udziału w szkoleniu:
1. Dostęp do internetu (bardzo słabe łącze może spowodować zacinanie się obrazu podczas wydarzenia).
2. Zaleca się korzystanie z komputera (ze względu na komfort odbioru prezentowanych treści), choć możliwe jest również skorzystanie z urządzeń mobilnych (smartfonów, tabletów).
3. Niezbędne jest włączenie dźwięku w urządzeniu, z którego korzystamy lub użycie słuchawek podłączonych do sprzętu odtwarzającego webinar.
4. Zaleca się korzystać z najaktualniejszych wersji przeglądarek.
Magdalena Fornal
psychoterapeuta poznawczo-behawioralny w trakcie certyfikacji, certyfikowany specjalista terapii uzależnień (SP/0795/2013), specjalista pracy z rodziną trener/ szkoleniowiec/wykładowca akademicki, streetworker, pedagog resocjalizacji z profilaktyką społeczną i pracy socjalnej/socjolog, studia podyplomowe m.in. mediacje i negocjacje społeczne; organizacja i zarządzanie jednostkami pomocy społecznej.
Katarzyna Ziółek-Jura
psycholog, psychoterapeuta poznawczo-behawioralny w trakcie certyfikacji, należy do Polskiego Towarzystwa Psychologii Poznawczej i Behawioralnej oraz Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Dialektyczno-Behawioralnej. Studia psychologiczne ukończyła na Uniwersytecie Śląskim, gdzie realizowała ścieżki specjalizacyjne z zakresu psychologii klinicznej człowieka dorosłego oraz psychologii pracy i organizacji. Ukończyła kursy m.in. z Racjonalnej Terapii Zachowania, Treningu Umiejętności Społecznych czy Prowadzenia Grup Wsparcia. Certyfikowana trenerka uważności.
Izabela Zamirska-Rąpała
pedagog, psychoterapeuta, mentor, tutor, wykładowca, coach. Prowadzi psychoterapię w oparciu o teorię psychodynamiczną. Pracuje pod superwizją. Aktualnie jest w trakcie uzyskania licencji psychoterapeuty akredytowanej przez PTP.
Tomasz Kuta
psycholog, pedagog, nauczyciel. Psychoterapeuta w procesie certyfikacji. Wykładowca akademicki, certyfikowany Trener Treningu Zastępowania Agresji, Certyfikowany Arteterapeuta, a także Trenerem Treningu Umiejętności Społecznych. Absolwent studiów z zakresu psychoterapii w Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Dyplomowany i certyfikowany arteterapeuta. Kieruje sekcją arteterapii w podejściu klinicznym SAP Kajros.
dr Aleksandra Pyrzyk-Kuta
pedagog, surdopeadagog, instruktor choreoterapii, provider integracji bilateralnej. Doktor nauk społecznych w dyscyplinie pedagogika, pracuje w Instytucie Pedagogiki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W Centrum Diagnostyki i Terapii IN CORPORE prowadzi terapię pedagogiczną i surdopedagogiczną. W działaniach terapeutycznych rozwija ekspresję dzieci, stymuluje percepcję słuchową, usprawnia komunikację poprzez włączenie języka migowego. Absolwentka „Studium Terapii przez Sztukę” w Teatrze Ludowym w Krakowie. Terapii tańcem i ruchem uczyła się pod kierunkiem dr Marzeny Śniarowskiej–Tlatlik, Zuzanny Pędzich, Victorii Day Fox, Agnieszki Sokołowskiej, Katarzyny Dańskiej i Izabeli Guzek. Członek Stowarzyszenia Arteterapeutów Polskich KAJROS.