• Konferencja nt.: STEAM w PRZEDSZKOLU. Kod do nowoczesniej edukacji. Termin: 4.06.2024 r., godz. 10.00
     • Konferencja nt.: STEAM w PRZEDSZKOLU. Kod do nowoczesniej edukacji. Termin: 4.06.2024 r., godz. 10.00

     • Zapraszamy na śląską konferencję edukacyjną "STEAM w przedszkolu. Kod do nowoczesnej edukacji", która odbędzie się 4 czerwca 2024 r. (wtorek) w Akademii Humanitas, przy ul. Kilińskiego 43 w Sosnowcu.

      Celem konferencji jest upowszechnienie w edukacji przedszkolnej nowoczesnej metodologii STEAM, która jest interdyscyplinarnym połączeniem nauki, technologii, inżynierii, sztuki i matematyki. Jej charakter pozwala na realizację angażujących zajęć i aktywności rozwijających dziecko w wielu obszarach. Podczas wydarzenia będzie można wysłuchać inspirujących prelekcji, zobaczyć STEAMową lekcję pokazową z przedszkolakami oraz wziąć udział w warsztatach dla nauczycieli(-ek) wprowadzających w edukację w duchu STEAM.

      Konferencja jest bezpłatna. Na wydarzenie obowiązują zapis:
      http://bit.ly/STEAM-sosnowiec-2024

       

    • Oferta szkoleń doskonalących proponowanych przez CDN w Sosnowcu na rok szkolny 2023/2024
     • Oferta szkoleń doskonalących proponowanych przez CDN w Sosnowcu na rok szkolny 2023/2024

     • Oferta szkoleń doskonalących proponowanych przez CDN w Sosnowcu na rok szkolny 2023/2024

       

      Szanowni Państwo,

      udostępniamy OFERTĘ SZKOLEŃ PROPONOWANYCH PRZEZ CDN W SOSNOWCU

      na rok szkolny 2023/2024

       

      Zgłoszenia opłacane przez szkołę/placówkę prosimy wysłać z oficjalnej skrzynki e-mailowej  placówki.

      Przypominamy o możliwości rezygnacji z danego szkolenia poprzez wysłanie informacji do nas na maila na 5 dni roboczych przed szkoleniem.

      W przypadku braku rezygnacji, obciążamy daną szkołę/placówkę kwotą wg ilości zgłoszonych uczestników na dane szkolenie.

    • Konferencja stacjonarna nt.: Arteterapia we wspomaganiu zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Termin: 24.05.2024 r. godz. 9.00
     • Konferencja stacjonarna nt.: Arteterapia we wspomaganiu zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Termin: 24.05.2024 r. godz. 9.00

     • Zapraszamy na konferencję szkoleniową

       

      Arteterapia we wspomaganiu zdrowia psychicznego
      dzieci i młodzieży

       

      Patronat:

      • Polskie Towarzystwo Biblioterapeutyczne
      • Polskie Towarzystwo Terapeutyczne

       

      Organizatorzy:

      • Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Sosnowcu
      • Akademia WSB w Dąbrowie Górniczej

      Data i godzina: 24.05.2024 r. (piątek) godz. 9.00

      Miejsce: Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Sosnowcu, ul. Białostocka 17, 41-219 Sosnowiec

       

      PROGRAM RAMOWY

       

      8.30 – 9.00 Rejestracja

      9.00 – 9.10 Uroczyste przywitanie gości

      9.10 – 9.45 Panel dyskusyjny

      „Arteterapia w narracjach praktyków”, Julita Błońska-Charchut, Ewa Baranowska-Jojko, Tomasz Kuta

      9.45 – 10.05 Przerwa

      10.05 – 11.20 Warsztaty cz. 1

      a) Julita Błońska-Charchut 

      warsztat: A jeśli to… to co? Działania arteterapeutyczne w poszukiwaniu kodów przeszłości

      b) Ewa Baranowska-Jojko

      warsztat: Do czego mocniej bije Twoje serce?

      11.20 – 11.40 Przerwa

      11.40 – 12.55 Warsztaty cz. 2

      a) Katarzyna Leszczyna

      warsztat: Arteterapia kliniczna dzieci i młodzieży

      b) Karolina Oliniewicz

      warsztat: Narzędziownik. Masz go w sobie

      12.55 – 13.15 Przerwa

      13.15 – 14.30 Warsztaty cz. 3

      a) Katarzyna Grysko

      warsztat: Cześć, ciało! - nawiązywanie autentycznego dialogu z ciałem poprzez ruch i rysunek jako metoda poszerzająca świadomość ciała i jego stanów

      b) Joanna Bronisławska    

      warsztat:  W eMOCjach jest MOC - jak dźwięki pomagają wyrazić siebie.
      Warsztaty dźwiękowe

      14.30 Zakończenie konferencji

      Koszt: 120 zł /osoba

      Formularz zgłoszeniowy:

      Formularz__zgL._ARTETERAPIA_CDNwSosnowcu.docx

      Formularz__zgL._ARTETERAPIA_CDNwSosnowcu.pdf

       

       

      Prowadzący:

      Ewa Baranowska-Jojko, warsztat: Do czego mocniej bije Twoje serce?

      Absolwentka studiów pedagogicznych i studiów podyplomowych oraz kursów kwalifikacyjnych z zakresu sztuki i arteterapii. Członkini Stowarzyszenia Arteterapeutów Polskich „Kajros”, gdzie kieruje sekcją arteterapii rozwojowej. Posiada ponad 15 letnią praktykę z dziećmi i osobami dorosłymi w prowadzeniu warsztatów z zakresu arteterapii rozwojowej. Ekspertka zewnętrzna z zakresu wykorzystania elementów arteterapii w pracy dydaktyczno-wychowawczej dla nauczycieli w ramach projektu „Wyższa jakość edukacji w Sosnowcu”, Urząd Miasta Sosnowiec. Autorka publikacji i książek: „Arteterapia dla dzieci. Propozycje ćwiczeń plastycznych i pomysły na dialogi z najmłodszymi”, „Rozwojowa kreska. Ćwiczenia plastyczne z elementami arteterapii”. Jest pomysłodawczynią i współautorką książki dla dzieci „Rozwojowe wzgórze. Program rozwoju osobistego dla dzieci z elementami arteterapii”. Również stale współpracuję z ogólnopolskimi czasopismami dla specjalistów i rodziców. Laureatka zwycięskiej akcji konkursowej (2016) Projekt dla dzieci – prosta składana książeczka do poznania samego siebie w ramach projektu edukacyjno-artystycznego „Do Sztuki Gotowi Start!” BWA Katowice. W ramach XVIII Festiwalu Ars Cameralis współprowadziła razem z artystką Agnieszką Jaworek warsztaty dla dzieci „Więcej Światła w Pszczynie”. Autorka wybranych ćwiczeń – Komorebi, zeszyt ćwiczeń inspirowanych naturą. Galeria Sztuki Współczesnej BWA, Katowice. Współautorka gry rozwojowej „Głaskotki”.

      Opis warsztatów:

      Warsztat „Do czego mocniej bije twoje serce?” to warsztat, który podpowiada jak sięgając do ćwiczeń plastycznych z elementami arteterapii można w bezpieczny sposób pomóc dziecku na tle grupy odszukać, czy też wzmocnić jego zasoby osobiste oraz dotrzeć do jego świata wartości, co może przyczynić się również do wzmocnienia jego odporności psychicznej. Szczególnie polecany jest dla nauczycieli, którzy pracują z dziećmi przedszkolnymi i w kasach I-III.

      Katarzyna Leszczyna, warsztat: Arteterapia kliniczna dzieci i młodzieży

      Ukończyła studia magisterskie z pedagogiki artystycznej o specjalności malarstwo sztalugowe oraz ceramika w Uniwersytecie Śląskim, a także studia magisterskie z pielęgniarstwa w Śląskim Uniwersytecie Medycznym. Absolwentka studiów podyplomowych z arteterapii, a także psychoterapii dzieci i młodzieży. Obecnie kształci się na studiach magisterskich z psychologii, a także w studium arteterapii klinicznej. Posiada liczne kursy specjalizacyjne oraz specjalizacje, w tym z pielęgniarstwa psychiatrycznego. Przez 9 lat pracowała w ŚUM
      w Katowicach w Zakładzie Pielęgniarstwa Neurologicznego i Psychiatrycznego Katedry Neurologii, obecnie w Centrum Psychiatrii w Katowicach. Nauczycielka akademicka. Wykłada m.in. psychiatrię oraz arteterapię. Związana z kilkoma uczelniami w województwie śląskim. Swoje doświadczenie zawodowe zdobyła także pracując w oddziale psychiatrii dzieci i młodzieży, a także Ośrodku Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczym. Jako prelegentka brała udział w licznych konferencjach naukowych, jest także autorką publikacji z zakresu arteterapii i pielęgniarstwa psychiatrycznego.

      Opis warsztatów:

      Warsztat „Arteterapia kliniczna dzieci i młodzieży” ma na celu zaznajomić odbiorcę z mechanizmami działania terapii przez sztukę. Poprzez pokazanie prac pacjentów zmagających się z różnymi zaburzeniami psychicznymi (m.in. takich jak: zaburzenia afektywne, psychozy, zaburzenia zachowania i emocji, zaburzenie osobowości typu borderline, osobowość narcystyczna, uzależnienie od substancji psychoaktywnych, zaburzenia lękowe, ADHD, spectrum autyzmu, zaburzenia odżywiania) pragnę pokazać potrzebę wizualizacji i zmaterializowania za pomocą technik artystycznych „obrazów podświadomości” jako symboli doświadczeń indywidualnych, każdego z pacjentów.

      Często nie są to prace „atrakcyjne dla oka”, ale to przecież nie o to chodzi. Najważniejsze, że są one rzeczywistym obrazem osobowości drugiego człowieka, jego zmaganiem się z problemami, z chorobą, pokazaniem samotności, przygnębienia, wielokrotnej utraty godności, odczuwania lęku i beznadziejności. Będzie to również warsztat zmuszający odbiorcę do osobistej refleksji nad życiem m.in. za pomocą malarstwa intuicyjnego.

      Joanna Bronisławska,  warsztat: W eMOCjach jest MOC - jak dźwięki pomagają wyrazić siebie. Warsztaty dźwiękowe

      Asi Mina aka Joanna Bronisławska – artystka dźwiękowa, performerka, edukatorka i aktywistka. Muzyka jest dla niej pretekstem do spotkań, rozmów, działania i rozwoju. Związana z niezależną wytwórnią mik.musik.! Połowa duetu Mołr Drammaz. Komponuje, pisze słowa, gra i śpiewa. Prowadzi liczne autorskie warsztaty. Chętnie współpracuje z ludźmi i instytucjami. Tworzy Muzykodrom - stację lotów muzycznych, miejsce spotkań i pracy z dźwiękiem w KMO w Katowicach. Prowadzi Aukso 4 Kids cykl koncertów dla rodzin oraz „M.U.ZY.K.A. w Aukso” koncerty dla szkół w tyskiej Mediatece. Wykłada w GWSP w Chorzowie na kierunku arteterapia. Współtworzy Akademię Młodego Wieku na ASP w Katowicach. Biegnie, czyta, słucha i rozmyśla.

      Opis warsztatów:

      Emocje to temat który dotyczy wszystkich, bez względu na wiek, płeć,  status społeczny, grupę etniczną, fenotyp, zainteresowania, przekonania, wyznania czy role społeczne.Emocje są i już.Są różne i też różnie sobie z nimi radzimy. Trwają długo lub krótko a to oznacza, że związane są z czasem, z tempem, z rytmem. Mają swoją ciekawą dynamikę.Aby w pełni przeżyć życie, potrzebujemy doświadczyć i wyrazić je wszystkie.To nie zawsze jest łatwe. Nikt nas nie uczy jak je wydobyć i oswoić, a im emocje trudniejsze i bardziej złożone, tym większą będziemy odczuwać samotność i brak zrozumienia.Zapraszam Was do poszukiwania dźwiękowych dróg wyrażania emocji.

      Muzyka jest doskonałym medium do pracy z emocjami. Dlaczego? Ponieważ z jednej strony wyzwala je, a z drugiej potrafi ukoić.Brzmienia mogą coś w nas budzić jak alarm budzika i usypiać jak kołysanka lub biały szum.Może to się rozegrać na o wiele głębszym poziomie niż funkcjonalność.

      Muzyka potrafi wyrazić, to co nieuchwytne, opisać to czego słowa i obrazy nie potrafią.Dociera tam, gdzie nie ma dostępu zapach, ruch czy masaż. Jest poza intelektem.W tym ujęciu, staje się jakby nową odrębną emocją.Poczujmy MOC która w nich tkwi, jest to widoczne już nawet na poziomie słowa eMOCje.Będziemy kierować się podziałem emocji amerykańskiego psychologa i pioniera w dziedzinie badań emocji i ich ekspresji ruchowo-mimicznej Paul'a Ekman'a, który widział je jako koło  podstawowych emocji, podobnie jak barwy, których mieszanki tworzą nowe kolory i odcienie.Z wykorzystaniem głosów, ciała, przedmiotów i instrumentów zagramy to co nam w duszach gra.

       

      Julita Błońska-Charchut, warsztat: A jeśli to… to co? Działania arteterapeutyczne w poszukiwaniu kodów przeszłości

      Psychoterapeutka w nurcie Gestalt. Ukończyła Szkołę Psychoterapeutów i Trenerów Gestalt w Instytucie Terapii Gestalt w Krakowie. Jest również członkinią Polskiego Towarzystwa Psychoterapeutów Gestalt i European Association for Gestalt Therapy (EAGT) oraz superwizorem PTPG. Ponadto, pedagog specjalny, nauczyciel dyplomowany i wykładowczyni akademicka. Posiada doświadczenie w pracy z dziećmi, młodzieżą oraz dorosłymi.

      Opis warsztatów:

      Kody to treść , którą otrzymujemy przez większą część naszego życia od ważnych autorytetów. To właśnie one wpływają na nas i wyznaczają funkcjonowanie dziecka na różnych etapach edukacji i w życiu dorosłym. Poszukiwanie w drodze od nieświadomego do świadomego JA towarzyszyć będzie uczestnikom w czasie warsztatu. Jak usłyszeć kod , jak go odczytać i odkodować ,by dzieci mogły iść w życie do dorosłości z poczuciem własnej wartości.

      Karolina Oliniewicz, warsztat: Narzędziownik. Masz go w sobie

      Dyplomowana arteterapeutka. Psychoterapeutka Gestalt w trakcie szkolenia. Edukatorka kulturalna. Aktywistka społeczna współpracująca z osobami wykluczonymi społecznie, mniejszościami etnicznymi. Udziela wsparcia osobom ze środowiska LGBTQIA+ i GSRD. Założycielka i członkini stowarzyszenia arteterapeutycznego Art-Szychta, z ramienia którego wraz z innymi członkiniami kolektywu prowadzi projekt profilaktyczny w szkołach podstawowych w Piekarach Śląskich. Pracuje z dziećmi, osobami dorosłymi oraz seniorami, zarówno indywidualnie, jak i grupowo. Prowadzi prywatną praktykę Arte-fakt. Psychoterapia w Gliwicach. W pracy najważniejsza jest dla niej wspierająca relacja w procesie. Swoją pracę poddaje regularnej, indywidualnej
      i grupowej superwizji.

      Opis warsztatów:

      Co łączy dziecko i osobę prowadzącą zajęcia w procesie arteterapeutycznym? Dlaczego najważniejsze jest w nim tu-i-teraz? W jaki sposób prowadzić dialog w trakcie sesji? Czy istnieje mityczne, podstawowe narzędzie pracy? Moim zdaniem tak!

      Na te i inne pytania odpowiemy wspólnie w trakcie warsztatu Narzędziownik - masz go w sobie. Spotkanie prowadzone w nurcie humanistyczno-doświadczeniowym będzie oscylowało wokół zagadnienia zasobów nauczycieli, pedagogów i innych osób współpracujących z dziećmi i młodzieżą jako podstawy pracy terapeutycznej. 

      Katarzyna Grysko, warsztat: Cześć, ciało! - nawiązywanie autentycznego dialogu z ciałem poprzez ruch i rysunek jako metoda poszerzająca świadomość ciała i jego stanów

      Tancerka i dyplomowana arteterapeutka. Od lipca 2021 roku prowadzi swoją działalność jako Listopadowy Projekt, dzięki której realizuje projekty artystyczne, edukacyjne i arteterapeutyczne. Ukończyła roczne szkolenie z technik terapii tańcem i analizy ruchu wg Labana w Warszawie. Jest współzałożycielką Stowarzyszenia Art-Szychta, które realizuje działania profilaktyczne i arteterapeutyczne. Najczęściej pracuje z dziećmi realizując  projekty, w których używa narzędzia arteterapii i choreoterapii. Pracowała także z osobami w wieku senioralnym, osobami z zaburzeniami psychicznymi i osobami z mniejszości narodowych.
      W warsztatach często odnosi się do relacji ze światem przyrody, ponieważ uznaje bezwarunkowo jego terapeutyczny wpływ na człowieka oraz do autentycznej relacji z ciałem, jako partnerem w odbieraniu świata. Interesuje się fenomenologicznym podejściem do ciała. Opracowała autorski program kursu choreoterapii i tańca terapeutycznego dla pedagogów, terapeutów, edukatorów i wszystkich osób zainteresowanych wykorzystaniem ruchu i tańca.

      Opis warsztatów:

      "Cześć, ciało! - nawiązywanie autentycznego dialogu z ciałem poprzez ruch i rysunek jako metoda poszerzająca świadomość ciała i jego stanów"Warsztat rozwojowy „Cześć, ciało” to spotkanie łączące w sobie pracę z człowiekiem poprzez ruch i taniec, słowo i rysunek.Człowiek w swojej podmiotowości jest połączeniem różnych zasobów i modalności. Gdy doświadczamy świata, doświadczamy go na wielu płaszczyznach - zmysłowo, w ruchu, angażując różne obszary skojarzeń i metafor. Łatwiej nam doświadczać, niż opowiadać o doświadczeniu, ponieważ zjawiska, które dzieją się wokół nas i w nas, są trudne do zdefiniowania. Wszystko, co wiąże się z przyjmowaniem świata: widzenie go, słyszenie, czucie, przekraczanie - zaczyna się i kończy w ciele, w jego ruchu w sobie i w przestrzeni.Traktujemy ciało jako własność, odbierając mu podmiotowość i stawiając w roli służebnej wobec nas.A gdyby tak pomyśleć o ciele, jako o partnerze w życiu?Gdyby potraktować je jako towarzysza codziennych zdarzeń?Gdyby tak nawiązać z nim dialog? Jak by to było?Podczas warsztatu „Cześć, ciało” będziemy nawiązywać dialog z ciałem. Poszukamy sposobów na podarowanie mu naszej uważności. Będziemy poszerzać świadomość jego istnienia, mapując jego różne stany poprzez ruch, rysunek i słowo. Zaprosimy ciało do procesu i zastanowimy się wspólnie, w czym taki proces może pomóc młodym ludziom oddalonym od kontaktu ze swoim ciałem, a przez to z samymi sobą i jak można wykorzystać narzędzie dialogu z ciałem w pracy nad uważnością, czułością i komunikacją z innymi

      Tomasz Kuta

      Psycholog, logopeda, pedagog. Absolwent studiów z zakresu podstaw psychoterapii w Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Asystent w Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej, również tam menadżer kierunku studiów psychologia. Dyplomowany i certyfikowany arteterapeuta. Kieruje sekcją arteterapii klinicznej i artepsychoterapii Stowarzyszenia Arteterapeutów Polskich Kajros. Superwizor dla osób ubiegających się o certyfikat Edukatora Arteterapii. Od 14 lat prowadzi zajęcia z teatroterapii, choreoterapii i terapii przez ruch dla dzieci i młodzieży. Jest autorem warsztatów arteterapeutycznych dla osób z niepełnosprawnością intelektualną, wykluczonych społecznie, a także zagrożonych wykluczeniem. W 2016 roku, w ramach obchodów „Wrocław 2016. Europejska Stolica Kultury”, prowadził zajęcia dla praktyków teatru, krytyków teatralnych, animatorów społecznych, dziennikarzy oraz doktorantów. Kierownik merytoryczny studiów z zakresu arteterapii, arteterapii w podejściu klinicznym, a także terapii dzieci i młodzieży. Współpracuje z uczelniami prowadząc konwersatoria, wykłady i ćwiczenia z szeroko rozumianej terapii przez sztukę, psychologii oraz pedagogiki. Autor publikacji naukowych dotyczących niepełnosprawności oraz arteterapii. Opracował autorski program Arteterapeutyczny trening umiejętności społecznych”, który skierowany jest dla dzieci i młodzieży

       

       

       

    • Projekt dotyczący zmian klimatycznych dla sosnowieckich szkół podstawowych
     • Projekt dotyczący zmian klimatycznych dla sosnowieckich szkół podstawowych

     • Serdecznie zapraszamy do udziału w kolejnym miejscowym projekcie dotyczącym zmian klimatycznych, skierowanym do szkół. Celem tej inicjatywy jest podnoszenie poziomu świadomości ekologicznej oraz kształtowanie postaw ekologicznych uczniów. Projekt wyróżnia się dużą elastycznością, pozwalającą na dostosowanie działań do potrzeb uczestniczących szkół.

      Projekt adresowany jest do uczniów klas I - VI szkół podstawowych.

      Zadania w projekcie obejmują:

      • Realizację jednego z wydarzeń dotyczących zmian klimatycznych, takich jak Dzień Ziemi, Dzień Bez Śmiecenia, Światowy Dzień Pszczół itp., według własnego scenariusza.
      • Przeprowadzenie dwóch/trzech zajęć z uczniami w okresie kwiecień - maj 2024 r. na godzinie wychowawczej, przyrodzie, geografii, itp., z wykorzystaniem wybranych zagadnień z katalogu dostępnych scenariuszy własnych lub zaproponowanych przez CDN w Sosnowcu, które są dostępne po zgłoszeniu. Zagadnienia obejmują:
       • Tematyka projektu:

      Edukacja klimatyczna – las

      Szkoła Podstawowa nr 9
      Szkoła Podstawowa nr 16
      Szkoła Podstawowa nr 23
      Szkoła Podstawowa nr 25
      Szkoła Podstawowa nr 38
      Szkoła Podstawowa nr 39
      Szkoła Podstawowa nr 40
      Szkoła Podstawowa nr 42
      Szkoła Podstawowa nr 46
      Szkoła Podstawowa nr 47


      Edukacja klimatyczna – powietrze

      Szkoła Podstawowa nr 1
      Szkoła Podstawowa nr 3
      Szkoła Podstawowa nr 10
      Szkoła Podstawowa nr 12
      Szkoła Podstawowa nr 19
      Szkoła Podstawowa nr 27
      Szkoła Podstawowa Specjalna nr 30
      Szkoła Podstawowa nr 45
      Szkoła Podstawowa nr 48

      Edukacja klimatyczna – woda

      Szkoła Podstawowa nr 13
      Szkoła Podstawowa nr 15
      Szkoła Podstawowa nr 20
      Szkoła Podstawowa nr 21
      Szkoła Podstawowa nr 29

      Edukacja klimatyczna – bioróżnorodność biologiczna

      Szkoła Podstawowa nr 4
      Szkoła Podstawowa nr 6
      Szkoła Podstawowa nr 8
      Sportowa Szkoła Podstawowa nr 17
      Szkoła Podstawowa nr 18
      Szkoła Podstawowa nr 22
      Szkoła Podstawowa Specjalna nr 44

       

      Edukacja klimatyczna – gospodarka odpadami

      Szkoła Podstawowa nr 32
      Szkoła Podstawowa nr 33
      Szkoła Podstawowa nr 35
      Szkoła Podstawowa nr 36
      Szkoła Podstawowa nr 37

      Wypełnienie krótkiej ankiety ewaluacyjnej do 3 czerwca 2024 r.

      Podsumowanie projektu odbędzie się w drugim tygodniu czerwca 2024 roku. Termin zgłoszenia udziału w projekcie upływa 29 kwietnia 2024 roku.

      Formularz zgłoszenia do udziału w projekcie można znaleźć pod następującym adresem: https://forms.gle/EB3Mt8eAQpHgku8RA

      Projekt został przygotowany we współpracy z Wydziałem Edukacji UM w Sosnowcu.

      Osoba do kontaktu:

      Dorota Szewczyk

      tel. +48 32 292 72 50

      cdn.dyrektor@cdnsosnowiec.edu.pl

    • Projekt dotyczący zmian klimatycznych dla sosnowieckich przedszkoli
     • Projekt dotyczący zmian klimatycznych dla sosnowieckich przedszkoli

     • Serdecznie zapraszamy sosnowieckie Przedszkola
      do udziału w miejskim projekcie dotyczącym zmian klimatycznych.

      Celem tego projektu jest podnoszenie poziomu świadomości ekologicznej oraz kształtowanie postaw ekologicznych zarówno u dzieci, jak i dorosłych.

      Projekt cechuje się dużą elastycznością, pozwalającą na dostosowanie działań do indywidualnych potrzeb.

      Zadania w ramach projektu obejmują:

      • Realizację jednego z wydarzeń dotyczących zmian klimatycznych, takich jak Dzień Ziemi, Dzień Bez Śmiecenia, Światowy Dzień Pszczół itp., według własnego scenariusza.
      • Przeprowadzenie dwóch/trzech zajęć z dziećmi w okresie kwiecień - maj 2024 r. z wykorzystaniem wybranych zagadnień z katalogu dostępnych scenariuszy własnych lub zaproponowanych przez CDN w Sosnowcu, które są dostępne po zgłoszeniu. Zagadnienia obejmują:
       • Edukację klimatyczną – las
       • Edukację klimatyczną – powietrze
       • Edukację klimatyczną – woda
       • Edukację klimatyczną – bioróżnorodność biologiczna
       • Edukację klimatyczną – gospodarka odpadami
      • Wypełnienie krótkiej ankiety ewaluacyjnej do 3 czerwca 2024 r.

      Podsumowanie projektu odbędzie się w drugim tygodniu czerwca 2024 roku. Termin zgłoszenia udziału w projekcie upływa 29 kwietnia 2024 roku.

      Formularz zgłoszenia do udziału w projekcie można znaleźć pod następującym adresem: https://forms.gle/EB3Mt8eAQpHgku8RA.

      Projekt został przygotowany we współpracy z Wydziałem Edukacji UM w Sosnowcu.

      Osoba do kontaktu:

      Dorota Szewczyk

      tel. +48 32 292 72 50

      cdn.dyrektor@cdnsosnowiec.edu.pl

    • Laboratorium Pedagogiki Teatru 2024
     • Laboratorium Pedagogiki Teatru 2024

     • Laboratorium Pedagogiki Teatru 2024

      Laboratorium Pedagogiki Teatru to kurs rozwijający umiejętności w zakresie edukacji teatralnej organizowany przez Teatr Zagłębia, we współpracy z partnerami: Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Przystankiem Otwartej Kultury. Założeniem kursu jest wyposażenie uczestniczek i uczestników w szereg praktycznych umiejętności z obszaru pedagogiki teatru, możliwych do wykorzystania w codziennej pracy z grupami.

      Rozwijamy środowisko osób związanych zarówno ze sferą teatru, edukacji i szeroko pojętej edukacji kulturowej. Dlatego zajęcia skierowane są do artystów, pracowniczek teatrów, nauczycieli, edukatorów i animatorek kultury, którzy i które w swojej działalności zawodowej prowadzą grupy teatralne, zajmują się edukacją w szkołach, teatrach, ośrodkach kultury, domach pomocy społecznej, organizacjach pozarządowych, tworzą i realizują autorskie programy edukacyjne i animacyjne.

      Kurs składa się z kilku rozbudowanych warsztatów praktycznych prowadzonych przez ekspertów i ekspertki w dziedzinie pedagogiki teatru. Dodatkowo w ramach projektu uczestniczki i uczestnicy poprowadzą działania edukacyjne na własną rękę, tak żeby przełożyć zdobytą wiedzę na praktykę.

      Każda z osób zyskuje również możliwość odbycia indywidualnej konsultacji tutorskiej z Justyną Czarnotą - pedagożką teatru, trenerką, kuratorką, managerką kultury. Konsultacja daje możliwość zastanowienia się nad wybranym zagadnieniem z własnej praktyki zawodowej, omówienia trudnego tematu, skonsultowania pomysłu na warsztat albo spektakl.

      PROGRAM

      25.05.2024, sobota

      „ABC pedagogiki teatru”
      Prowadzenie: Agata Kędzia

      Współpraca to fundament każdego procesu twórczego. Ale co właściwie kryje się za tym stwierdzeniem? Nasza kultura do głębi przeniknięta jest ideą konkurencji i współzawodnictwa – od najwcześniejszych szkolnych lat uczymy się oceniać siebie i innych względem surowych kryteriów. Jak w takich warunkach przestać rywalizować, a zacząć współdziałać? Spotkanie będzie prezentacją zastosowań pedagogiki teatru w nastawionej na współdziałanie pracy z dziećmi, młodzieżą, dorosłymi. Poznamy techniki teatralne stymulujące integrację, ułatwiające akceptację różnorodności i nawiązywanie twórczego dialogu.

      Godz. 10:00-17:00
      Miejsce: Przystanek Otwartej Kultury, ul. Główna 19, Sosnowiec

      26.05.2024, niedziela

      „Ciało w ruchu”

      Prowadzenie: Iga Załęczna

      Podczas warsztatu zbadamy możliwości praktycznego użycia technik ruchowych w kontekście pracy z różnorodnymi grupami: dziećmi, młodzieżą, dorosłymi. Zajęcia obejmą m.in.: pracę ze świadomością ciała, przestrzenią, elementy choreografii, dramy. Celem jest pogłębienie umiejętności pracy artystycznej, animacyjnej, edukacyjnej, włączając perspektywę osób atypowych, a także osób ze szczególnymi potrzebami. Doświadczymy modelu pracy, w którym inicjowanie i rozwijanie działań odbywa się w uważności na dynamikę procesu grupowego a także wrażliwość każdej osoby uczestniczącej. Proponowane techniki wesprą rozwijanie języka indywidualnej i kolektywnej ekspresji uczestników, wzmacniając ich jednocześnie w roli osób prowadzących zajęcia twórcze.  Godz. 10:00-17:00
      Miejsce: Przystanek Otwartej Kultury, ul. Główna 19, Sosnowiec

      22.06.2024, sobota

      „Konflikty i ich rozwiązywanie”
      Prowadzenie: Lena Rogowska-Lewandowska

      Podczas warsztatów będziemy pracować na konkretnych sytuacjach konfliktu z praktyki animacji i edukacji kulturowej. Będziemy wchodzić w role i doświadczać różnych metod mediacji. Doświadczymy mediacji w duchu Porozumienia bez Przemocy oraz metody transformowania konfliktu z Nansen Center for Peace and Dialogue. Udział w warsztatach pomoże Wam zbudować świadome podejście do rozwiązywania konfliktów. Odpowiemy sobie na takie pytania: jak być trzecią stroną w konflikcie? Czy i kiedy wtrącać się w nie swoje sprawy? Jak przeciwdziałać ukrywaniu problemów? Jak pomóc innym w osiąganiu porozumienia? Jakie metody sprawdzają się w różnych typach konfliktów?
      Godz. 10:00-17:00
      Miejsce: Teatr Zagłębia, ul. Teatralna 4, Sosnowiec

      23.06.2024, niedziela

      „Muzyka w działaniach pedagogiczno-teatralnych”

      Prowadzenie: Sebastian Świąder

      Zajęcia poświęcone wykorzystaniu i tworzeniu muzyki w pracy twórczej z różnorodnymi grupami. Jak sprawić, żeby tworzenie muzyki do spektaklu stało się przygodą? Jak z najbardziej podstawowych i nieoczywistych materiałów zbudować instrumenty? Gdzie szukać i jak wykorzystać ogólnodostępne zasoby dźwiękowe do teatralnej pracy? Podczas warsztatu dowiemy się, jak wspólnie z uczestnikami naszych zajęć wydobywać dźwiękowy potencjał z otaczające nas rzeczywistości.
      Godz. 10:00-17:00
      Miejsce: Teatr Zagłębia, ul. Teatralna 4, Sosnowiec

       

      6.07.2024 sobota

      „Twórcza praca z tekstem”

      Prowadzenie: Iwona Woźniak

      Warsztat poświęcony wykorzystaniu tekstu w pracy twórczej. Poznamy gamę technik do pogłębionej pracy z rolą, ciałem, świadomością sceniczną. Zajęcia stanowią praktyczne przygotowanie do pracy w obrębie teatru amatorskiego, nastawionego na poruszanie istotnych dla grupy tematów oraz kreatywną zabawę słowem. Dowiemy się, jak projektować wydarzenia teatralne w taki sposób, żeby wiązały się z ekscytacją, zabawą i rozwojem.

      Godz. 10:00-17:00
      Miejsce: Teatr Zagłębia, ul. Teatralna 4, Sosnowiec

      7.07.2024 niedziela
      „Oblicza dramy”
      Prowadzenie: Marcin Drzazga

      Warsztat poświęcony technice dramy, wykorzystywanej jako metoda edukacyjno-artystyczna w różnych obszarach tematycznych – w pracy z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi. Metoda pracy dramą, poprzez poznawanie cudzych historii i konstruowanie świata fikcji, pozwala mierzyć się z trudnymi sytuacjami w bezpiecznych warunkach doświadczenia teatralnego. Pogłębia świadomość własnych możliwości, rozwija zdolność rozumienia cudzych zachowań i wykształca mechanizmy oporu wobec różnorodnych metod nacisku. Na warsztacie poznamy techniki dramowe możliwe do wykorzystania podczas różnorodnych zajęć czy lekcji.
      Godz. 10:00-17:00
      Miejsce: Teatr Zagłębia, ul. Teatralna 4, Sosnowiec

       

      7.09.2024 sobota

      „Jak doprowadzić do finału, czyli o tworzeniu spektaklu”

      Prowadzenie: Iwona Konecka

      Osoby nastawione na procesualną pracę z grupami stają często w obliczu wyzwania, jakim jest połączenie poszczególnych elementów warsztatów w spójną formę spektaklu. Jak zadbać o dramaturgię finalnego wydarzenia i jego odpowiednią oprawę? Jak podzielić role w grupie tak, aby każdy uczestnik i każda uczestniczka wzięli odpowiedzialność za swoje zadanie i czerpali przyjemność z jego realizacji? Jak radzić sobie z oporem? Podczas warsztatów nauczymy się integrować różne etapy pracy twórczej, nastawionej na upodmiotowienie uczestników i wspólne stworzenie spektaklu.

      Godz. 10:00-17:00
      Miejsce: Przystanek Otwartej Kultury, ul. Główna 19, Sosnowiec

      8.09.2024 niedziela

      „Gdzie jesteśmy i co wiemy”

      Prowadzenie: Magdalena Jasińska

      Czy uczestniczki i uczestnicy mają poczucie satysfakcji i dobrze spędzonego czasu? Czy czują, że coś się w nich zmieniło? I szerzej - jak unikać popełniania ciągle tych samych błędów w pracy? Odpowiedzi na te pytania może dostarczyć dobrze zaplanowany proces ewaluacji. Podczas warsztatu uczestnicy poznają wybrane metody ewaluacji projektów oraz podejmą refleksję na temat celu ich prowadzenia. Jednocześnie warsztat ewaluacyjny zamknie część szkoleniową i pomoże określić uczestniczkom, w jakim miejscu swojej praktyki zawodowej znajdują się dzięki przebytemu doświadczeniu.

      Godz. 10:00-17:00
      Miejsce: Przystanek Otwartej Kultury, ul. Główna 19, Sosnowiec

      5-6.10.2024 sobota-niedziela

      Warsztaty wzajemnościowe prowadzone przez uczestniczki i uczestników (opieka: Agata Kędzia, Iwona Woźniak)

      Finałowy zjazd, podczas którego każda z osób uczestniczących przeprowadzi wybrany fragment warsztatu dla pozostałej części grupy. Wymienimy się inspiracjami, umiejętnościami, narzędziami, a także zintegrujemy jako lokalne środowisko edukacyjno-animacyjne zdolne do codziennego wspierania się w podejmowanych inicjatywach.

      Godz. 10:00-17:00 (oba dni)
      Miejsce: Przystanek Otwartej Kultury, ul. Główna 19, Sosnowiec

       

      Informacje organizacyjne:

             Każdego dnia warsztatów zapewniamy wegetariański obiad.

             Certyfikaty udziału w szkoleniu przygotują Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Sosnowcu i Teatr Zagłębia w Sosnowcu. Na program całego kursu składa się 70 godzin warsztatów realizowanych w ramach 5 zjazdów (10 dni warsztatowych).

             Warunkiem ukończenia kursu jest obecność na min. 8 z 10 dni warsztatowych oraz realizacja własnego pomysłu na warsztat, lekcję lub inne wybrane zajęcia twórcze.

             Koszt: 250 zł (całość)

      Uwaga! Kwota nie podlega zwrotowi w przypadku rezygnacji z kursu w trakcie jego trwania.

             Nabór zgłoszeń trwa od 15.04 do 30.04. Zgłoszenie odbywa się poprzez wypełnienie formularza: https://forms.gle/Qu6TXzystWJFw8296

             Na podstawie formularzy wyłaniana jest grupa 15 zakwalifikowanych osób.

             Ogłoszenie listy zakwalifikowanych osób nastąpi do 6.05.

       

      Partnerzy: Przystanek Otwartej Kultury w Sosnowcu, Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Sosnowcu

      Informacji udziela opiekunka projektu, Agata Kędzia: 883 500 915, edukacja@teatrzaglebia.pl

       

       

      Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego

      Biogramy prowadzących:

      Justyna Czarnota

      Pedagożka teatru, trenerka, kuratorka, managerka kultury. Prowadzi warsztaty dla różnych instytucji i organizacji w całej Polsce oraz projektuje materiały edukacyjne i rozwojowe. Jej głównym obszarem zainteresowania jest współczesny teatr dla dzieci, młodzieży i rodzin, ciekawią ją szczególnie przedstawienia eksperymentujące z pozycją publiczności i modele działania wzmacniające bliskość między osobami na widowni.

      Marcin Drzazga

      Jest pedagogiem, wykładowcą pedagogiki na Śląskim Uniwersytecie Medycznym, trenerem warsztatu psychoedukacyjnego. Od ponad 20 lat łączy działania teatralne z pedagogiką i psychoedukacją. Jego projekty społeczne Teatru Interaktywnego prezentowano m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Teatromania czy na Łódzkich Spotkaniach Teatralnych. Uczy improwizacji teatralnej i dramy, wykorzystuje ją na co dzień w pracy pedagogicznej. Jest współautorem rekomendowanego programu Epsilon opartego na wykorzystaniu dramy w pracy wychowawczej.

      Magdalena Jasińska

      Trenerka, badaczka, koordynatorka projektów oraz animatorka kultury. Członkini Stowarzyszenia Trenerskiego Organizacji Pozarządowych sTOP. Prezeska Stowarzyszenia Osnova-Toruń. Absolwentka projektu "Mentor4Eval" prowadzonego przez Polskie Towarzystwo Ewaluacyjne. Współpracuje z organizacjami pozarządowymi (m.in. Fundacją Szkoła z Klasą i Polską Akcją Humanitarną) i z instytucjami kultury. Szkoli z komunikacji interpersonalnej, pomaga budować zespoły projektowe i pracować z różnymi grupami odbiorców. Interesuje ją dbanie o dobrostan (pracowniczy, rodzicielski, cyfrowy) oraz pracą na zasobach grup.

      Agata Kędzia

      Pedagożka teatru, performatyczka, organizatorka projektów z zakresu edukacji kulturowej. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach i performatyki na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, kursów: Partnerzy Teatroteki Szkolnej (Instytut Teatralny im. Z Raszewskiego), Teatr - sztuka społeczna (Teatr Realistyczny i Instytut im. J. Grotowskiego), I Stopnia Szkoły Dramy Stosowanej (Stowarzyszenie Praktyków Dramy STOP-KLATKA). Jako autorka koncepcji, koordynatorka i prowadząca zajęcia współtworzy projekty z zakresu pedagogiki teatru w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu. Zawodowo związana również ze Staromiejskim Domem Kultury w Warszawie, gdzie opiekuje się Programem Rozwoju Warszawskich Kadr Kultury. Współautorka spektakli i wydarzeń twórczych, m.in.: „spektakl, który nie powstał” (razem z Iwoną Konecką i Julią Niedziejką, premiera w Instytucie im. J. Grotowskiego, 2021), „musimy już kończyć” (premiera w lokalu w Bytomiu, 2022), rezydentka programu "Sztuka się robi" w Teatrze Miniatura w Gdańsku, gdzie współtworzyła szkic spektaklu dla przedszkolaków pt. "Literówka" (2023).

      Iwona Konecka

      Performerka, edukatorka i artystka społeczna. Zajmuje się przede wszystkim teatrem, lecz również animacją i badaniem kultury. Jest też trenerką i ewaluatorką projektów społeczno-kulturalnych. Absolwentka Wiedzy o Teatrze (Akademia Teatralna w Warszawie), Wiedzy o Kulturze (Uniwersytet Warszawski) i Zarządzania Kulturą w Strukturach Unii Europejskiej (Państwowa Akademia Nauk). Ukończyła dwa kilkuletnie kursy teatralne: Południowobałtycką Akademię Teatru Niezależnego oraz Akademię Teatru Alternatywnego.

      Współzałożycielka i wiceprezeska Stowarzyszenia Kolektyw Kobietostan oraz prezeska Fundacji Teatr Realistyczny. Inicjatorka i koordynatorka wielu projektów kulturalno-społecznych, w tym Centrum Sztuki Osadzonych, Punktów Kultury (na obszarach defaworyzowanych w Lublinie) i ogólnopolskiego kursu „Teatr – sztuka społeczna”. Współtwórczyni licznych spektakli teatralnych (m.in. „Bum” z Teatrem Realistycznym, „Spisu kobiet” z Kolektywem Polką, „Kuracjuszek” ze Stowarzyszeniem Pedagogów Teatru, „Spektaklu, który nie powstał” z Agatą Kędzią i Julią Niedziejko i „Chłopaków. Prawa głosu” z Kolektywem Kobietostan) nagradzanych na konkursach i festiwalach na szczeblu ogólnopolskim. Stypendystka Prezydenta Miasta Wrocław w dziedzinie teatr. Współzałożycielka i członkini grupy artystycznej Kolektyw Polka oraz zespołu muzycznego Tarapaty – songwriterka, gitarzystka i wokalistka.

      Lena Rogowska-Lewandowska

      Trenerka, facylitatorka, superwizorka Stowarzyszenia Trenerskiego Organizacji Pozarządowych sTOP, wiceprezeska Fundacji Kultury Dialogu. Absolwentka m.in. Akademii Teatralnej w Warszawie, Wydziału Filozofii UW, Gender Studies IBL PAN, Akademii Treningu Antydyskryminacyjnego, Zaawansowanej Szkoły Facylitacji Społecznej, Podyplomowych Studiów Porozumienia bez Przemocy na Collegium Civitas, oraz Intensywnego Kursu Mediacji wg. Programu „Mediate Your Life” Ike Lasatera i Johna Kinyona. Od kilkunastu lat współpracuje z instytucjami (ngo, biznes, uczelnie wyższe, instytucje kultury) w obszarze DEI, komunikacji empatycznej, budowania kultury informacji zwrotnej w instytucji i rozwiązywania konfliktów.

      Sebastian Świąder

      Pedagog teatru, animator kultury, muzyk i performer. Absolwent kulturoznawstwa w Instytucie Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego oraz specjalizacji Animacja Kultury. Projektuje i prowadzi warsztaty teatralne, muzyczne i performatywne dla dzieci, młodzieży, osób dorosłych i seniorów. Komponuje i wykonuje muzykę do spektakli, m.in: „Wróg. Instrukcja obsługi” (reż. J. Sobczyk, Teatr Zagłębia, 2018), „Trolle” (reż. J. Sobczyk, Teatr 21, 2019), „Arianie” (reż. Beniamin Bukowski, Narodowy Teatr Stary w Krakowie, 2021), „Do góry” (reż. A. Rubczak, Zdrojowy Teatr Animacji w Jeleniej Górze, 2022), „Królestwa” (reż. J. Sobczyk, Teatr Guliwer, Warszawa 2022), „Instynkty” (reż. A. Rubczak, Polski Teatr Tańca, Poznań 2022), "Spektakl o śmieciach" (reż. J.Berłowska, Teatr Ochoty, Warszawa 2023). Laureat nagrody 26. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej, za muzykę do spektaklu "Mazagan. Miasto" (reż. J. Berłowska, Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu, 2019). Członek Stowarzyszenia Pedagogów Teatru. Współpracuje z Teatrem 21 i Teatrem Węgajty / projekt terenowy.

      Iwona Woźniak

      Menadżerka kultury, teatrolożka, animatorka kultury, reżyserka. Dyrektorka Teatru Zagłębia w Sosnowcu. Doktorka nauk humanistycznych w dyscyplinie nauki o kulturze i religii. Studiowała w Akademii Teatralnej w Warszawie, na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach i Uniwersytecie Opolskim. Uczestniczka Akademii Praktyk Teatralnych w Gardzienicach. Ukończyła studia doktoranckie na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach.

      Członkini Polskiego Towarzystwa Badań Teatralnych i Stowarzyszenia Dyrektorów Teatrów.

      Stypendystka Marszałka Województwa Śląskiego w dziedzinie kultury. Uhonorowana nagrodą Marszałka Województwa Śląskiego za upowszechnianie i ochronę dóbr kultury. Nagrodzona „Złotą Maską” Marszałka Województwa Śląskiego, a także wielokrotnie nominowana do tej nagrody m.in. za spektakle „Kopidoł”, „Szac”.  Jej przedstawienia teatralne m.in. „Baby” i „Last minute” znalazły się w finale Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Laureatka festiwalu The Best Off. Jurorka i selekcjonerka festiwali. Reżyserka zajmująca się przede wszystkim teatrami rdzennymi. Naukowo zajmuje się badaniem kultur lokalnych ze szczególnym uwzględnieniem teatrów obrzędowych i etnoteatrów. Od 2014 roku współprowadzi Fundację Szafa Gra zajmującą się wsparciem kultury i edukacji, a w szczególności działalnością Teatru Naumionego z Ornontowic.

      Iga Załęczna

       

      Edukatorka, choreografka, trenerka dramy, terapeutka DMT (psychoterapia tańcem i ruchem) w trakcie szkolenia. Członkini i założycielka Teatru CHOREA, w którym realizuje projekty edukacyjno-artystyczne. W latach 2011-2022 pracowała w Policealnym Studium Animatorów Kultury we Wrocławiu, prowadząc stały kurs zajęć z reżyserii, dramy, technik teatralnych i ekspresji scenicznej. Stale współpracuje z Wyższą Szkołą Europejską w Krakowie w ramach studiów podyplomowych: psychotraumatologia (arteterapia w traumie),  Instytutem Grotowskiego we Wrocławiu („Teatr/Sztuka/Spotkanie”, „Teatr Forum i inne formy pracy z grupą”) i Fabryką Sztuki w Łodzi („Szkoła Pedagogów Kreatywności - 2018/2021; „Teatr w działaniu” 2022; Spektrum teatru 2023). Stypendystka Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w latach 2010, 2011, 2017, 2020. W 2015 ukończyła roczny kurs Teatru Forum (Drama Way). Od lat aktywnie popularyzuje tę metodę w swojej praktyce zawodowej. W 2022 roku zrealizowała Stypendium Artystyczne Prezydenta Miasta Wrocławia („Animator/Artysta/Pedagog”). Współpracuje z Młodzieżowym Ośrodkiem Socjoterapii, Ośrodkiem Kuratorskim we Wrocławiu, Szkołą Społeczną i Fundacją KOM w Miliczu. W pracy łączy narzędzia artystyczne i techniki sztuk performatywnych (taniec, teatr, praca z ciałem, drama, Teatr Forum) z technikami terapeutycznymi (psychoterapia tańcem i ruchem, arteterapia). 

    • Instytut Dyskursu i Dialogu oraz Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Sosnowcu serdecznie zapraszają na szkolenie stacjonarne na temat: IV Władza (gra). ZMIANA TERMINU
     • Instytut Dyskursu i Dialogu oraz Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Sosnowcu serdecznie zapraszają na szkolenie stacjonarne na temat: IV Władza (gra). ZMIANA TERMINU

     •  

      Instytut Dyskursu i Dialogu oraz Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Sosnowcu serdecznie zapraszają na szkolenie stacjonarne na temat: IV Władza (gra)

       

      Szkolenie stacjonarne dla nauczycieli, edukatorów, pracowników młodzieżowych, którzy chcą pogłębić swoją wiedzę w zakresie edukacji medialnej, rozpoznawania propagandy, manipulacji, fake newsów.

      Szkolenie realizowane jest w ramach projektu Erasmus+ "Bądź świadomy, zaangażowany, krytyczny vol. 2" i dofinansowane ze środków Unii Europejskiej.

      Szkolenie obejmuje wprowadzenie teoretyczne do tematyki oraz część praktyczną.

      Każdy uczestnik otrzyma egzemplarz gry. Jeśli szkoły będą chciały więcej gier, istnieje możliwość dokupienia ich od INDID. Koszt jednej gry to ok. 450 zł.

       

      Warunkiem udziału w szkoleniu jest:

      - praca z młodzieżą w wieku 13+

      - złożenie deklaracji przeprowadzenia po szkoleniu jednego warsztatu z wykorzystaniem gry z młodzieżą (min 10 osobową grupą, ale może być większa:)  oraz zaraportowanie zrealizowania warsztatu na dostarczonym  wzorze raportu.

      Szkolenie jest bezpłatne

      Liczba uczestników: 10 osób z różnych szkół/instytucji

      Prowadząca: Sara Smyczek-Gołębiewska. Więcej informacji o prowadzącej: https://indid.pl/sara-smyczek-golebiewska/

      O grze: IV Władza: https://indid.pl/czwarta-wladza/

       

      TERMIN: 15 maja 2024 r. godz. 16.30

      Miejsce: CDN w Sosnowcu, ul. Białostocka 17

       

      Formularz zgłoszeniowy: https://forms.gle/LPwpHH9Lspo2wThQA

       

    • Zapraszamy nauczycieli/psychologów/pedagogów na szkolenie stacjonarne dla realizatorów programu ISKRA Odporności. Termin: 03 i 05 czerwca2024 r. (poniedziałek, środa) godz. 9.00 - 15.00
     • Zapraszamy nauczycieli/psychologów/pedagogów na szkolenie stacjonarne dla realizatorów programu ISKRA Odporności. Termin: 03 i 05 czerwca2024 r. (poniedziałek, środa) godz. 9.00 - 15.00

     • Zapraszamy nauczycieli/psychologów/pedagogów na

      szkolenie stacjonarne dla realizatorów programu

      ISKRA Odporności

      Szkolenie finansowane ze środków Gminy Sosnowiec
      w ramach Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii

       

      ISKRA Odporności to program profilaktyki uniwersalnej i promocji zdrowia psychicznego przeznaczony do realizacji z uczniami w wieku 11-15 lat. Ma na celu wspieranie odporności rozumianej jako umiejętność kontrolowania sposobu reagowania na trudne wydarzenia oraz radzenia sobie ze stresem i wyzwaniami.
      W trakcie 11 spotkań prowadzonych przez wychowawcę uczniowie poznają sposoby wzmacniania odporności psychicznej oraz budowania wewnętrznej siły poprzez dostrzeganie i rozwijanie swoich mocnych stron. Program został zbudowany na podstawie teorii naukowych oraz metod o potwierdzonej skuteczności z zakresu:

      • terapii poznawczo-behawioralnej
      • psychologii pozytywnej
      • koncepcji mindfulness (uważnej obecności).

      Program ISKRA Odporności jest wdrażany w Polsce na podstawie umowy licencyjnej zawartej pomiędzy Centrum Pozytywnej Edukacji – niepubliczną placówką doskonalenia nauczycieli o zasięgu ogólnopolskim i angielską fundacją Partnership for Children. Każda osoba przed przystąpieniem do realizacji programu jest zobowiązana do podpisania oświadczenia o przestrzeganiu praw autorskich. Więcej informacji na temat szkolenia na stronie:

       

      https://www.pozytywnaedukacja.pl/programy/iskra-odpornosci-menu-alias/iskra-o-programie-menu-item

       

      Adresaci szkolenia: wychowawcy klas 4-8, pedagodzy, psycholodzy szkół podstawowych

       

      Prowadzące: trenerki CDN w Sosnowcu -  Joanna Leś i Dorota Szewczyk

       

      Czas trwania szkolenia: 12 godzin dydaktycznych (2 x 6 godzin/dwa dni)

      Data i godzina realizacji szkolenia: 03 i 05 czerwca2024 r. (poniedziałek, środa) godz. 9.00 - 15.00

      Miejsce szkolenia: CDN w Sosnowcu, ul. Białostocka 17

       

      Koszt:

      • dla placówek sosnowieckich  - bezpłatnie (realizacja programu z uczniami w jednej wybranej klasie w roku szkolnym 2024/2025)
      • dla placówek spoza Sosnowca – 600 zł od osoby

       

      zgłoszenia na szkolenie poprzez link

      https://forms.gle/Dj2FEpE9S4xEGZW99

       

       

    • Zapraszamy dyrektorów przedszkoli na spotkanie zapoznające z programem rozwoju poznawczego „Klucz do uczenia się” dla dzieci w wieku od 3 do 7 lat. Online, termin: 13.05.2024 r., godz. 11.00
     • Zapraszamy dyrektorów przedszkoli na spotkanie zapoznające z programem rozwoju poznawczego „Klucz do uczenia się” dla dzieci w wieku od 3 do 7 lat. Online, termin: 13.05.2024 r., godz. 11.00

     • Zapraszamy na BEZPŁATNE ONLINE spotkanie informacyjne:

      Program „Klucz do uczenia się”

       

      Zapraszamy dyrektorów przedszkoli na spotkanie zapoznające z programem rozwoju poznawczego „Klucz do uczenia się” dla dzieci w wieku od 3 do 7 lat

       

      Na spotkaniu zapoznani zostaną Państwo z tymi cechami programu, które sprawiają, że program „Klucz do uczenia się” jest unikalny:

       

      • Jest międzynarodową innowacją pedagogiczną, opartą o teorię Lwa Wygotskiego
       i zawierającą w sobie zaskakujące rozwiązania - kilka z nich będzie zaprezentowanych.
      • Uwzględnia indywidualne potrzeby i zainteresowania dzieci, a łatwość dostosowania go do poziomu rozwoju dziecka jest jego ważną cechą -  w końcu działamy w strefie najbliższego rozwoju dziecka - pokażemy to na konkretnym przykładzie.
      • Oferuje narzędzia, szkolenia i materiały, które pomogą nauczycielom w codziennej pracy
       z dziećmi - dostają oni bardzo konkretny zasób do pracy, który Państwo zobaczą na spotkaniu.
      • Długa tradycja = doświadczenie. Program jest stosowany od ponad 20 lat w palcówkach na całym świecie (m.in. Singapur, USA, Australia i Nowa Zelandia, Wieka Brytania, Malezja, Puerto Rico, RPA), a jego skuteczność została udowodniona. Cieszy się bardzo dobrymi opiniami zarówno nauczycieli i praktyków, jak i uczonych (np. Uniwersytet w Oxfordzie, Uniwersytet
       w Derby, Uniwersytet w Tel-Aviv). Z dumą zaprezentujemy referencje :)
      • Holistyczne podejście do rozwoju dziecka - zgodnie z Wygotskim w edukacji to nie wiedza jest najważniejsza, ale rozwijanie umiejętności i potencjału uczniów. Nauczanie w naszym programie to stymulowanie myślenia, kreatywności i samodzielności. Pokażemy na przykładach realizowanych z dziećmi sesji, jak każdego dnia wspieramy rozwój dziecka w drodze społecznych interakcji i pielęgnujemy kulturę uczenia się od siebie nawzajem.

       

      Data i godzina realizacji szkolenia: 13.05.2024 r. godz. 11.00

      Prowadzenie: Ida Winiarek

      Miejsce – szkolenie ONLINE, na podany w formularzu adres e-mail zostanie wysłany link do platformy (prosimy o sprawdzenie SPAM-u).

       Warunki techniczne udziału w szkoleniu:

      • Dostęp do internetu. 
      • Zaleca się korzystanie z komputera (ze względu na komfort odbioru prezentowanych treści), choć możliwe jest również skorzystanie z urządzeń mobilnych (smartfonów, tabletów).
      • Niezbędne jest włączenie dźwięku w urządzeniu, z którego korzystamy lub użycie słuchawek podłączonych do sprzętu odtwarzającego webinar.
      • Zaleca się korzystać z najaktualniejszych wersji przeglądarek.

      Koszt szkolenia: BEZPŁATNE

      Zapisy poprzez formularz zgłoszeniowy https://forms.gle/UTkkQSRarSMZPSxLA

       

    • Szkolenie ONLINE: Podnoszenie jakości wsparcia dla ucznia o specjalnych potrzebach edukacyjnych w klasie zróżnicowanej dydaktycznie. Termin 08.04.2024 r. (poniedziałek) godz. 17.00
     • Szkolenie ONLINE: Podnoszenie jakości wsparcia dla ucznia o specjalnych potrzebach edukacyjnych w klasie zróżnicowanej dydaktycznie. Termin 08.04.2024 r. (poniedziałek) godz. 17.00

     • Zapraszamy na szkolenie ONLINE:

      Podnoszenie jakości wsparcia dla ucznia o specjalnych potrzebach edukacyjnych w klasie zróżnicowanej dydaktycznie.

      szkolenie nr 53

      Prowadząca:  Stanisława Stus

      Adresaci: nauczyciele edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej, nauczyciele klas 4–8 SP

      Program:                                                                                                                          

      • O dostosowywaniu wymagań edukacyjnych.
      • Sposoby indywidualizacji pracy z uczniem z uwzględnieniem jego potencjału i potrzeb         w zespole klasowym.
      • Ocena kształtująca i informacja zwrotna jako narzędzia motywujące.

      Czas trwania szkolenia: 3 godziny dydaktyczne

      Data i godzina realizacji szkolenia: 08.04.2024 r. (poniedziałek) godz. 17.00

      Miejsce – szkolenie ONLINE, na podany w formularzu adres e-mail zostanie wysłany link do platformy (prosimy o sprawdzenie SPAM-u).

       Warunki techniczne udziału w szkoleniu:

      • Dostęp do internetu (bardzo słabe łącze może spowodować zacinanie się obrazu podczas wydarzenia).
      • Zaleca się korzystanie z komputera (ze względu na komfort odbioru prezentowanych treści), choć możliwe jest również skorzystanie z urządzeń mobilnych (smartfonów, tabletów).
      •  Niezbędne jest włączenie dźwięku w urządzeniu, z którego korzystamy lub użycie słuchawek podłączonych do sprzętu odtwarzającego webinar.
      • Zaleca się korzystać z najaktualniejszych wersji przeglądarek.

      Koszt szkolenia: 1 osoba – 60 zł

      Formularz zgłoszeniowy należy przesłać  na adres e-mail: cdn.sekretariat@cdnsosnowiec.edu.pl 

    • Szkolenie stacjonarne: Gimnastyka paluszkowa - program rozwoju zdolności językowych, motorycznych i umiejętności pisania. Termin 09.05.2024 godz. 16.30
     • Szkolenie stacjonarne: Gimnastyka paluszkowa - program rozwoju zdolności językowych, motorycznych i umiejętności pisania. Termin 09.05.2024 godz. 16.30

     • Zapraszamy na szkolenie stacjonarne:

       

      Gimnastyka paluszkowa - program rozwoju zdolności językowych, motorycznych i umiejętności pisania

      Adresaci: pracownicy przedszkola, edukacji wczesnoszkolnej, nauczyciele pedagodzy, logopedzi, terapeuci zajęciowi, pedagodzy z placówek specjalnych

      Prowadząca szkolenie: Małgorzata Koc - nauczycielka przedszkola, doradca metodyczny w zakresie wychowania przedszkolnego, wykładowca, autorka licznych materiałów metodycznych dla nauczycieli uwzględniających wszechstronny rozwój dziecka w oparciu o efektywnie dobrane metody pracy. Prowadzi autorskie warsztaty z zakresu zabaw twórczych inspirowanych ruchem, muzyką, wierszem i obrazem, a także warsztaty z zakresu metodyki wychowania przedszkolnego zwłaszcza zajęć umuzykalniających w przedszkolu. Doświadczona trenerka programów „Klucz do uczenia się” oraz „Gimnastyka Paluszkowa”.

      Czas trwania szkolenia: 3 godziny dydaktyczne

      Główne treści szkolenia:

      • Wpływ gimnastyki paluszkowej na poprawę umiejętności językowych, koordynację wzrokowo-ruchową oraz sprawność manualną dziecka.
      • Dlaczego warto łączyć ruch z rytmem i rymem?
      • Gimnastyka Paluszkowa - kompleksowy program zawierający rozwojowe gry
       i zabawy, historyjki, rymowanki i ćwiczenia, służące poprawie zdolności motorycznych i pisania odręcznego.
      • Nowe propozycje metod rozwijających sprawność motoryczną i językową dziecka m.in. siłownia i aerobik paluszków, paluszkowe bajki i spacery.
      • Rozgrzewka, rozciąganie, wzmacnianie i relaksacja mięśni rąk, palców i dłoni. Diagnoza poziomu rozwoju zdolności motorycznych i koordynacji ruchów ręki.
      • Zdolności motoryczne a gotowość szkolna.
      • Koordynacja wzrokowo-ruchowa.
      • Rysowanie z pamięci i z obserwacji.
      • Ołówek czy mazak?
      • Słaby i mocny nacisk.

      W cenie szkolenia książka: „Gimnastyka Paluszkowa – gry i zabawy rozwijające mowę, zdolności motoryczne i umiejętność pisania”

      Data i godzina realizacji szkolenia: 09.05.2024 godz. 16.30

      Miejsce szkolenia: CDN w Sosnowcu, ul. Białostocka 17

      Koszt szkolenia: 1 osoba – 300 zł

      Formularz zgłoszeniowy należy przesłać  na adres e-mail:

      cdn.sekretariat@cdnsosnowiec.edu.pl

    • Stowarzyszenie Moc Wsparcia oraz Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Sosnowcu serdecznie zapraszają na superwizję dla liderów ds. ochrony dzieci. Termin: 10.04.2024 r., godz. 9.00-12.00
     • Stowarzyszenie Moc Wsparcia oraz Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Sosnowcu serdecznie zapraszają na superwizję dla liderów ds. ochrony dzieci. Termin: 10.04.2024 r., godz. 9.00-12.00

     • Stowarzyszenie Moc Wsparcia oraz Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Sosnowcu serdecznie zapraszają na superwizję dla liderów ds. ochrony dzieci

       

      Termin: 10.04.2024 r., godz. 9.00-12.00

      Miejsce: Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Sosnowcu, ul. Białostocka 17

      Nowe przepisy prawa wymusiły pojawienie się nowej roli w strukturach oświatowego systemu ochrony dzieci - lidera ds. ochrony dzieci.

      Jest to osoba, która w instytucji jest odpowiedzialna za koordynowania Polityki i realizację działań
      w zakresie rozpoznawania i uruchamiania interwencji w sytuacji ujawnienia krzywdzenia. Od osoby w tej roli wymaga się wiedzy specjalistycznej i kompetencji do pracy z dzieckiem. Może to generować różne pytania i wątpliwości.

       

      Superwizja jest jedną z najbardziej efektywnych metod wsparcia i rozwoju kompetencji w zawodach związanych z pomaganiem, w tym także w obszarze pozaklinicznej pracy z dziećmi (szkoła, przedszkole, świetlica).

       

      Spotkania w ramach superwizji, to proces partnerskiej refleksji, podczas której superwizor tworzy przestrzeń dla szerszego spojrzenia i lepszego zrozumienia relacji pomagacza z klientem (kontakt z grupą lub osobą). Tak uzyskany wgląd stanowi podstawę do lepszego rozumienia tego co się dzieje  w kontakcie i poszukiwania potencjalnych rozwiązań w napotykanych trudnościach.

       

      Zapraszamy Cię do udziału w bezpłatnej superwizji grupowej, podczas której będziesz miał możliwość wzmocnienia własnych kompetencji w obszarze Twojej zawodowej pracy z dziećmi. Model pracy superwizyjenj oparty je na wieloletnim doświadczeniu superwizorskim praktyków Stowarzyszenia, którzy prezentują najwyższy poziom kompetencji merytorycznych potwierdzony Certyfikatem Superwizora PTP.

      Liczba miejsc ograniczona

      Zapisy: grupa zamknięta

    • Szkolenie stacjonarne: Zabawy wyciszające grupę. Termin 11.04.2024 godz. 16.30
     • Szkolenie stacjonarne: Zabawy wyciszające grupę. Termin 11.04.2024 godz. 16.30

     • Zapraszamy na szkolenie stacjonarne:

      Zabawy wyciszające grupę

       

      Adresaci: pracownicy przedszkola, edukacji wczesnoszkolnej, nauczyciele pedagodzy, logopedzi, terapeuci zajęciowi, pedagodzy z placówek specjalnych

       

      Prowadząca szkolenie: Małgorzata Koc - nauczycielka przedszkola, doradca metodyczny w zakresie wychowania przedszkolnego, wykładowca, autorka licznych materiałów metodycznych dla nauczycieli uwzględniających wszechstronny rozwój dziecka w oparciu o efektywnie dobrane metody pracy. Prowadzi autorskie warsztaty z zakresu zabaw twórczych inspirowanych ruchem, muzyką, wierszem i obrazem, a także warsztaty z zakresu metodyki wychowania przedszkolnego, zwłaszcza zajęć umuzykalniających w przedszkolu. Doświadczona trenerka programów „Klucz do uczenia się” oraz „Gimnastyka Paluszkowa”.

      Czas trwania szkolenia: 3 godziny dydaktyczne

       

      Główne treści szkolenia:

      • Wpływ stresu na rozwój dziecka.
      • Znaczenie relaksacji w przedszkolu.
      • Zabawy relaksacyjne z wykorzystaniem kamyków, piłek, chusteczek szyfonowych, muszli.
      • Słuchanie dźwięków instrumentów - zabawy z rainmakerem, burzą, grzechotkami, kalimbą, odczucia i wizualizacja.
      • Wierszyki masażyki.
      • Ćwiczenia i zabawy oddechem.
      • Wyciszanki śpiewanki.

      Data i godzina realizacji szkolenia: 11.04.2024 godz. 16.30

      Miejsce szkolenia: CDN w Sosnowcu, ul. Białostocka 17

      Koszt szkolenia: 1 osoba – 220 zł

      Formularz zgłoszeniowy należy przesłać  na adres e-mail: cdn.sekretariat@cdnsosnowiec.edu.pl

       

    • Szkolenie stacjonarne: Zbliża się koniec stażu – co robić?! Awans zawodowy na stopień nauczyciela mianowanego. Termin 15.04.2024 r. (poniedziałek) godz. 17.00
     • Szkolenie stacjonarne: Zbliża się koniec stażu – co robić?! Awans zawodowy na stopień nauczyciela mianowanego. Termin 15.04.2024 r. (poniedziałek) godz. 17.00

     • Zapraszamy na szkolenie stacjonarne:

      Zbliża się koniec stażu – co robić?!

      Awans zawodowy na stopień nauczyciela mianowanego

       

      Adresaci: nauczyciele kończący staż na stopień awansu zawodowego na nauczyciela mianowanego NA STARYCH ZASADACH

      Prowadzący:  ks. kan. dr Michał Borda

      Program:                                                                                                                          

      • Akty prawne dotyczące awansu zawodowego na stopień nauczyciela mianowanego.
      • Analiza wymagań.
      • Dokumentacja
      • Konsultacje

      Czas trwania szkolenia: 3 godziny dydaktyczne

      Data i godzina realizacji szkolenia: 15.04.2024 r. (poniedziałek) godz. 17.00

      Miejsce – adres realizacji szkolenia:                                                                                                                                             

      Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Sosnowcu, ul. Białostocka 17 (w budynku szkoły)

      Koszt szkolenia: 1 osoba – 60 zł

      Formularz zgłoszeniowy należy przesłać na adres e-mail: cdn.sekretariat@cdnsosnowiec.edu.pl 

       

    • Szkolenie stacjonarne nt.: Praca z dziećmi krzywdzonymi. Rozpoznawanie symptomów krzywdzenia dzieci – cz. 1 Podejmowanie interwencji w sytuacji krzywdzenia dzieci – cz. 2 Termin 3 i 4 kwietnia 2024 r. godz. 8.30 – 17.00 (środa, czwartek).
     • Szkolenie stacjonarne nt.: Praca z dziećmi krzywdzonymi. Rozpoznawanie symptomów krzywdzenia dzieci – cz. 1 Podejmowanie interwencji w sytuacji krzywdzenia dzieci – cz. 2 Termin 3 i 4 kwietnia 2024 r. godz. 8.30 – 17.00 (środa, czwartek).

     • Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Sosnowcu zaprasza do udziału
      w szkoleniu stacjonarnym nt.:
      Praca z dziećmi krzywdzonymi

      Rozpoznawanie symptomów krzywdzenia dzieci – cz. 1

      Podejmowanie interwencji w sytuacji krzywdzenia dzieci – cz. 2

       

      Czas trwania: 20 h dydaktycznych (2 x 10 godzin/dwa dni)

      Termin: 3 i 4 kwietnia 2024 r. godz. 8.30 – 17.00 (środa, czwartek)

      Miejsce: CDN w Sosnowcu, ul. Białostocka 17

      Forma: warsztaty

      Adresaci:

      • dyrektorzy i dyrektorki sosnowieckich placówek oświatowych;
      • nauczycielki i nauczyciele sosnowieckich placówek oświatowych;
      • pedagożki i pedagodzy sosnowieckich placówek oświatowych;
      • psycholożki i psycholodzy sosnowieckich placówek oświatowych;

      Temat szkolenia: Rozpoznawanie symptomów krzywdzenia dzieci – cz. 1

      Cele szkolenia

      • uwrażliwienie na problem krzywdzenia dzieci;
      • przekazanie podstawowej wiedzy na temat form krzywdzenia dzieci;
      • przekazanie wiedzy na temat czynników ryzyka krzywdzenia;
      • przekazanie wiedzy na temat symptomów u dzieci doświadczających krzywdzenia i wykorzystywania seksualnego;
      • zwiększenie umiejętności w zakresie identyfikowania krzywdzenia dzieci.

      Program szkolenia

      • rodzaje i formy krzywdzenia dzieci;
      • czynniki ryzyka krzywdzenia dzieci;
      • mity i stereotypy na temat krzywdzenia dzieci;
      • psychologiczny obraz dziecka krzywdzonego;
      • specyfika ujawnienia przez dziecko krzywdzenia;
      • przygotowanie specjalisty do rozmowy z dzieckiem.


      Temat szkolenia: Podejmowanie interwencji w sytuacji krzywdzenia dzieci – cz. 2

      Cele szkolenia

      • zwiększenie gotowości do podejmowania interwencji;
      • nabycie umiejętności podjęcia interwencji prawnej i psychologicznej;
      • nabycie umiejętności prowadzenia rozmowy interwencyjnej z dzieckiem krzywdzonym;
      • nabycie umiejętności rozmowy z rodzicem „niekrzywdzącym”.

      Program szkolenia

      • warunki i zasady kontaktu z dzieckiem, które mogło doświadczyć krzywdzenia
      • interwencja psychologiczna a interwencja prawna;
      • obawy i potrzeby psychologiczne dziecka w sytuacji podejmowania interwencji;
      • cel, zakres i zasady prowadzenie rozmowy z dzieckiem;
      • rozmowa z rodzicem/opiekunem na temat podejrzeń krzywdzenia dziecka;
      • warunki sprzyjające nawiązaniu kontaktu z rodzicem/opiekunem dziecka;
      • cele, zakres i przebieg rozmowy z rodzicem/opiekunem w sytuacji konieczności podjęcia interwencji.

      Prowadzenie:

      Aleksandra Stawecka-Kunkel (Stowarzyszenie Moc Wsparcia)

      ukończyła studia magisterskie na kierunku Pedagogika resocjalizacyjna
      z profilaktyką społeczną oraz Studium Socjoterapii i Treningu Interpersonalnego. Otrzymała dyplom 4-letniej Szkoły Psychoterapii Psychodynamicznej Krakowskiego Centrum Psychodynamicznego. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychodynamicznej. Uczestniczyła w licznych szkoleniach m.in. z zakresu diagnozy i pracy z dziećmi i młodzieżą z problematyką zaburzeń przywiązania. W zawodzie pracuje od 2008 roku. Zajmuje się psychoterapią indywidualną dzieci, młodzieży i dorosłych oraz psychoterapią grupową dorosłych. Pracuje między innymi  w  Centrum Zdrowia Psychicznego Feniks w Sosnowcu oraz Centrum Pomocy Dzieciom Stowarzyszenia Moc Wsparcia.

      Adrian Drdzeń (Stowarzyszenie Moc Wsparcia)

      psycholog, trener rekomendowany przez Polskie Towarzystwo Psychologiczne. Certyfikowany superwizor IPZ PTP. Rekomendowany trener w zakresie rozpoznawania i interwencji w przypadku krzywdzenia dzieci. Posiada wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu szkoleń, warsztatów, treningów.

       

      Koszt za osobę: 500 zł

    • Szkolenie stacjonarne: Zbliża się koniec stażu – co robić?! Awans zawodowy na stopień nauczyciela dyplomowanego. Termin 16.04.2024 r. (wtorek) godz. 17.00
     • Szkolenie stacjonarne: Zbliża się koniec stażu – co robić?! Awans zawodowy na stopień nauczyciela dyplomowanego. Termin 16.04.2024 r. (wtorek) godz. 17.00

     • Zapraszamy na szkolenie stacjonarne:

      Zbliża się koniec stażu – co robić?!

      Awans zawodowy na stopień nauczyciela dyplomowanego

       

      Adresaci: nauczyciele kończący staż na stopień awansu zawodowego na nauczyciela dyplomowanego NA STARYCH ZASADACH

      Prowadzący:  ks. kan. dr Michał Borda

      Program:                                                                                                                          

      • Akty prawne dotyczące awansu zawodowego na stopień nauczyciela dyplomowanego.
      • Analiza wymagań.
      • Dokumentacja
      • Konsultacje

      Czas trwania szkolenia: 3 godziny dydaktyczne

      Data i godzina realizacji szkolenia: 16.04.2024 r. (wtorek) godz. 17.00

      Miejsce – adres realizacji szkolenia:                                                                                                                                             

      Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Sosnowcu, ul. Białostocka 17 (w budynku szkoły)

      Koszt szkolenia: 1 osoba – 60 zł

      Formularz zgłoszeniowy należy przesłać na adres e-mail: cdn.sekretariat@cdnsosnowiec.edu.pl 

       

    • Szkolenie ONLINE: Świat wartości dziecka we wczesnej edukacji. Termin 16.04.2024 r. (wtorek) godz. 17.00
     • Szkolenie ONLINE: Świat wartości dziecka we wczesnej edukacji. Termin 16.04.2024 r. (wtorek) godz. 17.00

     • Zapraszamy na szkolenie ONLINE:

      Świat wartości dziecka we wczesnej edukacji

      szkolenie nr 65

      Prowadząca:  Elżbieta Brol

      Adresaci: nauczyciele edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej

      Program:                                                                                                                          

      • Rozwój społeczno-emocjonalny dziecka w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym.
      • Wartości i ich znaczenie we współczesnym świecie.
      • Jak wspierać dzieci w kształtowaniu postaw – wskazówki dla nauczyciela.
      • Inspirujące pomysły na zajęcia pomagające dzieciom w prawidłowym rozwoju.

      Czas trwania szkolenia: 3 godziny dydaktyczne

      Data i godzina realizacji szkolenia: 16.04.2024 r. (wtorek) godz. 17.00

      Miejsce – szkolenie ONLINE, na podany w formularzu adres e-mail zostanie wysłany link do platformy (prosimy o sprawdzenie SPAM-u).

       Warunki techniczne udziału w szkoleniu:

      • Dostęp do internetu (bardzo słabe łącze może spowodować zacinanie się obrazu podczas wydarzenia).
      • Zaleca się korzystanie z komputera (ze względu na komfort odbioru prezentowanych treści), choć możliwe jest również skorzystanie z urządzeń mobilnych (smartfonów, tabletów).
      •  Niezbędne jest włączenie dźwięku w urządzeniu, z którego korzystamy lub użycie słuchawek podłączonych do sprzętu odtwarzającego webinar.
      • Zaleca się korzystać z najaktualniejszych wersji przeglądarek.

      Koszt szkolenia: 1 osoba – 60 zł

      Formularz zgłoszeniowy należy przesłać  na adres e-mail: cdn.sekretariat@cdnsosnowiec.edu.pl 

    • Zapraszamy nauczycieli/psychologów/pedagogów na szkolenie stacjonarne dla realizatorów programu SŁOWA są OKNAMI lub ŚCIANAMI. Termin: 16 i 17 kwietnia 2024 r., godz. 10.00 - 17.00
     • Zapraszamy nauczycieli/psychologów/pedagogów na szkolenie stacjonarne dla realizatorów programu SŁOWA są OKNAMI lub ŚCIANAMI. Termin: 16 i 17 kwietnia 2024 r., godz. 10.00 - 17.00

     • Zapraszamy nauczycieli/psychologów/pedagogów na szkolenie stacjonarne:

      dla realizatorów programu

      SŁOWA są OKNAMI  lub ŚCIANAMI

       

      Szkolenie finansowane ze środków Gminy Sosnowiec
      w ramach Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii

       

      Program powstał na bazie idei Porozumienia bez Przemocy dr psychologii Marshalla Rosenberga w ramach profilaktyki uniwersalnej. Umożliwia wspomaganie rozwoju osobowości uczestników procesu edukacyjnego oraz wzmocnienie kontaktu ze sobą i otoczeniem tak, aby ich relacje były autentyczne, uczciwe, pełne zrozumienia i empatii. Poprawia zdrowie psychiczne i odporność oraz wpływa na większą efektywność procesów dydaktycznych, lepsze samopoczucie uczniów, zdrowie i odporność psychiczną, co przekłada się na ich odpowiedzialne zachowanie, postawy i relacje społeczne.

      Wdrażanie programu w szkole (klasie) pozwala nauczycielom poszerzyć praktyczne umiejętności w obszarach zarządzania klasą i indywidualizowania nauczania, by zwiększyć motywację uczniów do nauki, budowania pozytywnych relacji z uczniami i z rodzicami, kreowania dobrego klimatu w klasie.

       

      Cele szkolenia:

      • działanie na rzecz zdrowia psychofizycznego młodzieży w wieku 10-18 lat,
      • rozwój umiejętności wychowawczych nauczycieli,
      • przedstawienie idei NVC Porozumienie bez Przemocy Marshalla Rosenberga
      • poznanie narzędzi wspierających budowanie więzi i rozwijających umiejętność konstruktywnego komunikowania się, zapobieganie konfliktom i nieporozumieniom poprzez zastosowanie konstruktywnego dialogu
      • budowanie relacji poprzez umiejętność słuchania, nazywania uczuć i rozpoznawania potrzeb.

      Cykl 16 jednogodzinnych warsztatów prowadzonych przez realizatorów programu SOŚ

      w empatycznej atmosferze pomoże młodzieży:

      • uzyskać lepsze samopoczucie, motywację do nauki, pracy i kreatywności oraz zmniejszenie stresu,

      • nazywać i wyrażać swoje uczucia oraz rozpoznawać i konstruktywnie zaspakajać swoje potrzeby

      • zerwać z szablonami myślenia, które prowadzą do gniewu i depresji

      • wzmacniać poczucie własnej wartości,

      • wziąć odpowiedzialność za swoje myśli, uczucia i postępowanie, bez oceny, krytyki i ataku

      • pogłębić relacje z rówieśnikami i dorosłymi poprzez wyrażanie próśb, wdzięczności, a także odmowy,

      • zapobiegać konfliktom i rozwiązywać je poprzez empatyczny kontakt,

      • osiągnąć emocjonalną stabilizację.

       

      Uczestnicy szkolenia otrzymują:

      • 16 godzinne warsztaty (w czasie 2 dni) prowadzone przez Certyfikowanego TRENERA programu SOŚ

      • pakiet scenariuszy SOS z zasobami + zasoby online - do realizacji warsztatów z uczniami

      • zaświadczenie REALIZATORA programu SOŚ uprawniające do realizacji programu w kolejnych latach  (100 % obecność na szkoleniu)

      Adresaci: wychowawcy klas 4-8 szkół podstawowych i ponadpodstawowych, pedagodzy, psycholodzy wszystkich typów szkół

      Prowadzące szkolenie: certyfikowane trenerki Dorota Szewczyk, Joanna Leś

       

      Czas trwania szkolenia: 16 godzin dydaktycznych (2 x 8 godzin/dwa dni)

      Data i godzina realizacji szkolenia: 16 i 17.04.2024 r. (wtorek, środa) godz. 10.00-17.00

      Miejsce szkolenia: CDN w Sosnowcu, ul. Białostocka 17

       

      Koszt:

      • dla placówek sosnowieckich  - bezpłatnie (realizacja programu z uczniami w jednej wybranej klasie w roku szkolnym 2024/2025)
      • dla placówek spoza Sosnowca – 270 zł od osoby

       

       

      zgłoszenia na szkolenie poprzez link

      https://forms.gle/dy3t2m8BuRvK6H2w7

    • Szkolenie stacjonarne: Zbliża się koniec stażu – co robić?! Awans zawodowy na stopień nauczyciela dyplomowanego. Termin 17.04.2024 r. (środa) godz. 17.00
     • Szkolenie stacjonarne: Zbliża się koniec stażu – co robić?! Awans zawodowy na stopień nauczyciela dyplomowanego. Termin 17.04.2024 r. (środa) godz. 17.00

     • Zapraszamy na szkolenie stacjonarne:

      Zbliża się koniec stażu – co robić?!

      Awans zawodowy na stopień nauczyciela dyplomowanego

       

      Adresaci: nauczyciele kończący staż na stopień awansu zawodowego na nauczyciela dyplomowanego NA NOWYCH ZASADACH

      Prowadzący:  ks. kan. dr Michał Borda

      Program:                                                                                                                          

      • Akty prawne dotyczące awansu zawodowego na stopień nauczyciela dyplomowanego.
      • Analiza wymagań.
      • Dokumentacja
      • Konsultacje

      Czas trwania szkolenia: 3 godziny dydaktyczne

      Data i godzina realizacji szkolenia: 17.04.2024 r. (środa) godz. 17.00

      Miejsce – adres realizacji szkolenia:                                                                                                                                             

      Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Sosnowcu, ul. Białostocka 17 (w budynku szkoły)

      Koszt szkolenia: 1 osoba – 60 zł

      Formularz zgłoszeniowy należy przesłać na adres e-mail: cdn.sekretariat@cdnsosnowiec.edu.pl 

       

    • Szkolenie stacjonarne: Zmysł dotyku i propriocepcji – wpływ na rozwój i funkcjonowanie dziecka. Termin 18.04.2024 r. (czwartek) godz. 16.00
     • Szkolenie stacjonarne: Zmysł dotyku i propriocepcji – wpływ na rozwój i funkcjonowanie dziecka. Termin 18.04.2024 r. (czwartek) godz. 16.00

     • Zapraszamy na szkolenie stacjonarne:

      Zmysł dotyku i propriocepcji – wpływ na rozwój i funkcjonowanie dziecka

      nr szkolenia 43

      Prowadząca:  Agata Hesse-Szymonowicz

      Program:                                                                                                                          

      • Funkcjonowanie zmysłu dotyku i propriocepcji u dzieci.
      •  Objawy dysfunkcji. Wskazówki do pracy z dziećmi.
      • Ćwiczenia i zabawy rozwijające dotyk i propriocepcję.

      Adresaci: nauczyciele wszystkich typów szkół i placówek, nauczyciele edukacji przedszkolnej              i wczesnoszkolnej, logopedzi, nauczyciele uczący w klasach 4–8, pedagodzy, psycholodzy

      Czas trwania szkolenia: 3 godziny dydaktyczne

      Data i godzina realizacji szkolenia: 18.04.2024 r. (czwartek) godz. 16.00

      Miejsce – adres realizacji szkolenia:                                                                                                                                             

      ZSO 5 w Sosnowcu, ul. Bohaterów Monte Cassino 46 (wejście przez szkołę)

      Koszt szkolenia: 1 osoba – 150 zł

      Formularz zgłoszeniowy dołączony do wiadomości należy przesłać na adres e-mail: cdn.sekretariat@cdnsosnowiec.edu.pl 

    • ODWOŁANE Szkolenie stacjonarne: DŹWIĘKI ŁATWE I TRUDNE Wspomaganie rozwoju słuchu fonematycznego w procesie osiągania gotowości szkolnej. Termin 22.04.2024
     • ODWOŁANE Szkolenie stacjonarne: DŹWIĘKI ŁATWE I TRUDNE Wspomaganie rozwoju słuchu fonematycznego w procesie osiągania gotowości szkolnej. Termin 22.04.2024

     • Zapraszamy na szkolenie stacjonarne:

       

      DŹWIĘKI ŁATWE I TRUDNE

      Wspomaganie rozwoju
      słuchu fonematycznego w procesie osiągania gotowości szkolnej

       

      Zagadnienia:

      • istota słuchu fonematycznego, jego rola w nauce czytania i pisania,
      • etapy rozwoju słuchu fonematycznego,
      • czynniki warunkujące umiejętność dokonywania analizy i syntezy słuchowej.
      • prezentacja w formie warsztatowej ćwiczeń słuchu fonematycznego w atrakcyjnych zabawach i grach do zastosowania podczas zajęć prowadzonych bezpośrednio z uczniami lub wychowankami indywidualnie, zespołowo lub z cala grupą.

       

      Adresaci: zainteresowani nauczyciele edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej


      Każdy z uczestników otrzymuje płytę z materiałami do wydruku.
       

      Warsztat trwa 3 godziny dydaktyczne.

       

      Termin: SZKOLENIE  ODWOŁANE

      Miejsce: CDN, ul. Białostocka 17

       

      Koszt szkolenia: 1 osoba – 140 zł

       

      Formularz zgłoszeniowy należy przesłać na adres e-mail:

      cdn.sekretariat@cdnsosnowiec.edu.pl

    • Szkoleniu ONLINE pt.: Urlopy wypoczynkowe w jednostkach oświatowych. Termin: 22.04.2024 r. (poniedziałek) godz. 9.00
     • Szkoleniu ONLINE pt.: Urlopy wypoczynkowe w jednostkach oświatowych. Termin: 22.04.2024 r. (poniedziałek) godz. 9.00

     • Zapraszamy na szkolenie ONLINE:

      Urlopy wypoczynkowe w jednostkach oświatowych

       

      Adresaci: dyrektorzy szkół, nauczyciele i pracownicy niepedagogiczni, jednostki samorządowe                               obsługujące szkoły

      Prowadzący szkolenie:

      Dariusz Dwojewski – dr nauk prawnych – specjalista z zakresu prawa pracy i prawa oświatowego, autor wielu publikacji w tej tematyce, wykładowca na kursach, szkoleniach i studiach podyplomowych z zakresu prawa pracy w szkołach i placówkach oświatowych. Obecnie prowadzi kancelarię prawną, zajmującą się m.in. obsługą prawną jednostek oświatowych.

       

      Czas trwania szkolenia: 3 godziny dydaktyczne

       

      Treści kształcenia:

      1. Urlop feryjny
       1. Nabywanie prawa do pierwszego i kolejnych urlopów
       2. Urlop uzupełniający 
       3. Urlop wypoczynkowy a urlop wychowawczy,
       4. Zmiana stanowiska w trakcie roku a urlop
       5. Urlop na stanowiskach mieszanych
      2. Urlop dyrektora i kadry kierowniczej
       1. Urlop przy powierzeniu stanowiska kierowniczego lub odwołaniu ze stanowiska w trakcie roku
      3. Urlop wypoczynkowy przy zatrudnieniu na czas określony
       1. Proporcjonalność urlopu z Karty Nauczyciela
       2. Proporcjonalność urlopu z Kodeksu pracy
      4. Urlopy wypoczynkowe w placówkach nieferyjnych
       1. Wymiar urlopu
       2. Zasady udzielania urlopu nauczycielom
       3. Obliczanie wymiaru urlopu dla nauczycieli zatrudnionych w niepełnym wymiarze zajęć
       4. Ustalanie planów urlopu
       5. Urlop „na żądanie”
      5. Udzielanie zaległych urlopów w placówkach nieferyjnych
       1. Rozliczanie urlopów wypoczynkowych
       2. Ustalanie wymiaru urlopu
       3. Urlop proporcjonalny – w jakich przypadkach
       4. Zasady udzielania urlopów (plany urlopów, urlop niewykorzystany w terminie)
      6. Wynagrodzenie za urlop nauczycieli
       1. Obliczanie wynagrodzenia urlopowego
       2. Składniki wynagrodzenia uwzględniane w wynagrodzeniu za urlop wypoczynkowy (dodatki do wynagrodzenia, godziny ponadwymiarowe i doraźne zastępstwa),
       3. Ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy.  

      Data i godzina realizacji szkolenia: 22.04.2024 r. (poniedziałek) godz. 9.00

      Miejsce – szkolenie ONLINE, na podany w formularzu adres e-mail zostanie wysłany link do platformy (prosimy o sprawdzenie SPAM-u).

       Warunki techniczne udziału w szkoleniu:

      • Dostęp do internetu. 
      • Zaleca się korzystanie z komputera (ze względu na komfort odbioru prezentowanych treści), choć możliwe jest również skorzystanie z urządzeń mobilnych (smartfonów, tabletów).
      • Niezbędne jest włączenie dźwięku w urządzeniu, z którego korzystamy lub użycie słuchawek podłączonych do sprzętu odtwarzającego webinar.
      • Zaleca się korzystać z najaktualniejszych wersji przeglądarek.

      Koszt szkolenia: 1 osoba – 150 zł

      Formularz zgłoszeniowy należy przesłać  na adres e-mail: cdn.sekretariat@cdnsosnowiec.edu.pl