Pałac Schoena Muzeum w Sosnowcu serdecznie zaprasza uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych, w wieku 13-19 lat do wzięcia udziału w konkursie „Opowiedz mi historię: Śladami Schoenów”.
To niezwykły projekt z zakresu historii mówionej (oral history), dający uczniom możliwość przeprowadzenia wywiadów z osobami, których rodziny pracowały w Pałacu Schoena, przodkowie znali rodzinę Schoenów lub dla niej pracowali, a także którzy byli związani z Pałacem po 1945 r. gdy mieściły się tam mieszkania pracownicze oraz placówka edukacyjna. Rozmówcy zostaną wybrani przez organizatora.
W ramach projektu uczniowie wezmą udział w warsztatach, podczas których poznają podstawy historii mówionej, techniki nagrywania oraz tajniki przeprowadzania wywiadów. Przygotowane przez nich rozmowy zostaną nagrane w kwietniu.
Efektem przeprowadzonych badań będzie film dokumentujący cały projekt. Nagrania zostaną również wykorzystane na wystawie „Tkając miasto. W 150-lecie przybycia Schoenów do Sosnowca” oraz udostępnione w naszych mediach społecznościowych. Dla najlepszych i najbardziej zaangażowanych uczestników przewidujemy też nagrody!
Udział uczniów w projekcie „Opowiedz mi historię: Śladami Schoenów” w pełni realizuje założenia podstawy programowej z historii oraz cele wychowawcze dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych.
Zgodność z podstawą programową z historii:
- Rozbudzanie zainteresowania przeszłością: Projekt angażuje uczniów w poznawanie historii lokalnej, co jest zgodne z celem kształcenia historycznego, jakim jest "rozbudzanie zainteresowania przeszłością – począwszy od historii swojej rodziny, przez historię lokalną i regionalną po historię Polski i powszechną".
- Kształtowanie szacunku dla dziedzictwa narodowego: Poprzez badanie dziejów Pałacu Schoena i jego znaczenia dla społeczności lokalnej, uczniowie uczą się "kształtowania szacunku dla dziedzictwa narodowego; wyrabiania poczucia troski o pamiątki i zabytki historyczne" .
- Rozwijanie umiejętności analizy i interpretacji historycznej: Przeprowadzanie wywiadów i analiza zebranych materiałów pozwala uczniom na "krytyczne analizowanie informacji uzyskanych z różnych źródeł" oraz "objaśnianie związków przyczynowo-skutkowych, analizowanie zjawisk i procesów historycznych".
Realizacja celów wychowawczych:
- Wzmacnianie poczucia tożsamości narodowej i regionalnej: Projekt umożliwia uczniom poznanie historii własnej społeczności, co sprzyja "wzmacnianiu poczucia tożsamości narodowej, etnicznej i regionalnej, przywiązania do historii i tradycji narodowych".
- Kształtowanie postaw obywatelskich: Angażowanie się w dokumentowanie historii lokalnej społeczności rozwija "świadomość obywatelską, postawę szacunku i odpowiedzialności za własne państwo".
- Rozwijanie kompetencji społecznych i komunikacyjnych: Przeprowadzanie wywiadów z różnymi osobami doskonali "umiejętność samodzielnego poszukiwania wiedzy i korzystania z różnorodnych źródeł informacji, formułowanie własnych opinii, sprawność językową" .
Podsumowując, uczestnictwo w projekcie „Opowiedz mi historię: Śladami Schoenów” nie tylko spełnia wymogi podstawy programowej z historii, ale także skutecznie realizuje cele wychowawcze, wspierając wszechstronny rozwój uczniów.
Zachęcamy nauczycieli do rekrutowania uczniów do projektu – to wspaniała okazja, by młodzież mogła aktywnie uczestniczyć w odkrywaniu lokalnej historii i dziedzictwa kulturowego.
Rekrutacja potrwa do 17.02.2025 - w załączeniu regulamin konkursu wraz z kartą zgłoszeniową.
W razie pytań zachęcamy do kontaktu na adres mailowy daria.wieclawek@muzeum.org,pl lub pod numerem telefonu 451 639 348.
Regulami konkursu znajduje się na stronie: https://www.muzeum.org.pl/sladami-schoenow/