Zapraszamy Państwa do udziału w wizycie studyjnej w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie.
Wizyta jest częścią programu edukacyjnego towarzyszącego spektaklowi Igi Gańczarczyk pt. Środula. Krajobraz Mausa (reż. Remigiusz Brzyk), którego premiera odbyła się 28 października br. Więcej o spektaklu: https://teatrzaglebia.pl/spektakl/srodula-krajobraz-mausa/
Uczestnicy: nauczyciele szkół i placówek, bibliotekarze, psycholodzy i pedagodzy szkolni
Wizyta składa się z czterech elementów:
10:00-15:00
- Oprowadzanie po wystawie czasowej Wokół nas morze ognia. Losy żydowskich cywilów podczas powstania w getcie warszawskim à https://polin.pl/pl/wystawa-wokol-nas-morze-ognia
Wokół nas morze ognia. Losy żydowskich cywilów podczas powstania w getcie warszawskim to pierwsza wystawa o powstaniu w getcie warszawskim przedstawiona z perspektywy cywilów. Podczas powstania zeszli oni do bunkrów i kryjówek, sprzeciwili się Niemcom i narzuconemu przez nich systemowi mordowania bezbronnych w obozach zagłady. Zamiast stawić się do transportu, ukrywali się. Ich cichy opór był tak samo ważny, jak ten z bronią w ręku.(…)
Wystawa dotyczy historii, która wydarzyła się właśnie tutaj: w Warszawie, na Muranowie. W miejscu, gdzie aktualnie stoi Muzeum POLIN. Opowiada o losach ok. 50 000 cywilów, którzy podczas powstania ukrywali się w labiryncie bunkrów i skrytek. Ślady historii tych osób nadal znajdują się pod powierzchnią ziemi.
Warsztaty Po dwóch stronach muru
Lunch
Prezentacja oferty edukacyjnej Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie
15:00-17:00
Zwiedzanie z audioprzewodnikiem wystawy stałej prezentującej 1000 lat historii Żydów polskich
https://www.polin.pl/pl/wystawa-stala
Termin wizyty: 21 września 2023 r. (czwartek)
Wyjazd: 6:20 z parkingu Teatru Zagłębia w Sosnowcu (ul. Teatralna 4)
Powrót: około 21:00
Koszt: udział w wizycie jest całkowicie bezpłatny
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie zapewnia bezpłatny przejazd autokarem na trasie Sosnowiec-Muzeum POLIN-Sosnowiec.
Zapewniamy również udział w warsztatach oraz zwiedzanie wystawy stałej z audioprzewodnikiem.
UWAGA!!! Jeśli uda się nam zorganizować zwiedzanie wystawy stałej z przewodnikiem poprosimy Państwa o uiszczenie składkowej opłaty w wysokości 10,- PLN.
Pomiędzy punktem drugim i trzecim programu zapewniamy bezpłatny lunch na terenie Muzeum.
Wizyta jest organizowana w ramach programu Ambasadorki i Ambasadorzy Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie przez Annę Ciach – nauczycielkę Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Mysłowicach, Ambasadorkę POLIN.
Osoby zainteresowane udziałem w wizycie prosimy o wypełnienie formularza rejestracyjnego dostępnego pod linkiem: https://forms.gle/MnUzPjvaBrtCaQmq5
O zakwalifikowaniu się decyduje kolejność zgłoszeń. Dysponujemy tylko 15 miejscami!!!
Osoby zakwalifikowane otrzymają od organizatora email z potwierdzeniem.
Uczestnicy otrzymają zaświadczenie o udziale w formie doskonalenia zawodowego. Ilość godzin dydaktycznych: dziesięć.
Osobom zainteresowanym proponujemy również udział w hybrydowym cyklu szkoleniowym pt. Akademia Edukacji Antydyskryminacyjnej – organizowanym przez Oszpicin Muzeum Żydowskie w Oświęcimiu.
Akademia Edukacji Antydyskryminacyjnej (AEA) to kurs, który pomaga nauczycielom/lkom języka polskiego oraz przedmiotów humanistycznych wzmocnić swoje kompetencje do tworzenia środowiska klasowego bezpiecznego i otwartego na różnorodność, gdzie liczą się dobre relacje oparte o równość, poszanowanie drugiego człowieka i współodpowiedzialność za siebie nawzajem.
Szczegóły projektu AEA – w tym terminy poszczególnych edycji oraz formularz zgłoszeniowy znajdują się na stronie: https://oshpitzin.pl/nowa-aea/
Partnerzy projektu
Muzeum Żydów Polskich POLIN w Warszawie
Teatr Zagłębia w Sosnowcu
Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Sosnowcu
Regionalny Ośrodek Metodyczno-Edukacyjny Metis w Katowicach
Oszpicin Muzeum Żydowskie w Oświęcimiu