Zapraszamy na bezpłatne szkolenie online nt.:
Wirtualny świat dzieci – granice i możliwości.
Szkolenie online finansowane ze środków Gminy Sosnowiec.
Część 1 - Temat: Nowe media a zachowania ryzykowne u młodzieży szkolnej. Profilaktyka uzależnień behawioralnych i cyberprzemocy.
Internet jest oceanem pozytywnych możliwości. Niestety, stał się także miejscem, w którym płynie strumień frustracji i złości, mogący dotknąć każdego z nas. Nadawcy krzywdzących, wirtualnych wypowiedzi mają poczucie bezkarności, które pozornie daje im szklany ekran smartfona. Już nie chodzi, jak kiedyś myśleliśmy, o poczucie anonimowości u hejterów, a raczej o styl bycia, sposób na zdobycie popularności dzięki wulgarnemu prezentowaniu się w sieci. Realizacja disschallenge dla wielu nastolatków stała się normą. Wirtualna „melina” wpycha się w naszą codzienność i może mieć duży wpływ na Twoje dziecko. Powinniśmy pamiętać, że dla dzieci niejednokrotnie zachowania z przestrzeni wirtualnej są przenoszone do rzeczywistego ich funkcjonowania. Spotkanie ma na celu wskazać, że nie musimy być bezradni. Warto posiadać wiedzę, znać i stosować narzędzia, mające na celu działania profilaktyczne, skupiające się na przeciwdziałaniu temu zjawisku.
Program:
- TikToker, Youtuber, Influencer, Streamer, popularni wśród dzieci a mający na nie niewłaściwy wpływ.
- Najpopularniejsze aplikacje i serwisy społecznościowe oraz zagrożenia, jakie może na nich spotkać ich użytkownik.
- Mechanizm działania najpopularniejszych gier wśród dzieci.
- Badania wskazujące wpływ wysokich technologii na mózg.
- Jak i gdzie postawić bezpieczne granice dziecku, poruszającemu się po wirtualnym świecie.
- Co można zrobić, aby dziecko było bezpieczne w Internecie.
Część 2 – Temat: Bezpieczeństwo młodzieży szkolonej a domowe zasady ekranowe.
Młodzież bez odpowiedniej opieki rodzicielskiej w wirtualnym świecie, zaobserwowane tam zachowania może przenosić do swoich codziennych relacji. Dlatego tak ważnym jest wprowadzenie przez rodziców zasad korzystania z wysokich technologii w celu zniwelowania ryzykownych zachowań podejmowanych przez dzieci zarówno realnie, jak i wirtualnie.
W 2011 r. Dimitri Christakis zaznaczył w trakcie wypowiedzi w TED Talk, że pierwszy kontakt z mediami cyfrowymi u dzieci przypada średnio na 4 miesiąc życia, kiedy potrafią już skupić wzrok. Dla wielu z nas zaskakujące jest, jak szybko dzieci, jakby intuicyjnie, potrafią obsługiwać sprzęty z dostępem do Internetu. Rodzice często są tymi umiejętnościami zachwyceni, co przekłada się niejednokrotnie na zgodę korzystania z sieci przez najmłodszych w każdej wolnej chwili. To powoduje, że smartfon w niektórych rodzinach jest jak koń trojański. Z początkowej fazy radości i ekscytacji, wprowadza w życie rozpacz, samotność i depresję. Następuje stopniowa destrukcja relacji za pośrednictwem tego małego urządzenia, tak łatwo przenikającego do naszej codzienności. Powoduje rozbicie relacji rodzinnych i w niektórych przypadkach wpływa na przesuwanie granic.
Program:
- Zachowania ryzykowne prezentowane w sieci a ich wpływ na postrzeganie świata przez dzieci.
- Sposoby ochrony dzieci przed negatywnym wpływem treści wirtualnych na ich realne życie.
- Co zrobić, aby cyberprzestrzeń nie stała się dla dzieci najważniejszym miejscem kreującym postawy.
- Jak i gdzie postawić bezpieczne granice dziecku, poruszającemu się po wirtualnym świecie
Data i godzina realizacji szkolenia:
22.04.2021 r., godz. 18.00 – 20.15 /czwartek/ - część 1
28.04.2021 r., godz. 18.00 – 20.15 /środa/ - część 2
Prowadząca: Katarzyna Kudyba.
Pedagog i psycholog z trenerskim doświadczeniem zawodowym w obszarze profilaktyki uzależnień, nowych mediów i przeciwdziałania przemocy w rodzinie. W swojej praktyce zawodowej przeprowadziła kilka tysięcy godzin warsztatów, szkoleń, konsultacji skierowanych zarówno do osób dorosłych jak i do dzieci oraz młodzieży. Absolwentka pedagogiki resocjalizacyjnej na Uniwersytecie Jagiellońskim, psychologii na SWPS w Katowicach, ukończyła także studia Social Media & Content Marketing na Wydziale Humanistycznym AGH w Krakowie. Jednak, co najważniejsze, jest praktykiem i biegłym znawcą wirtualnej przestrzeni. Jej wykłady i warsztaty boleśnie uświadamiają nauczycielom i rodzicom, że często nie mamy pojęcia, w jakich wirtualnych światach poruszają się dzieci, już od wczesnego dzieciństwa. Po tych warsztatach świat staje się nieco inny…
Czas trwania szkolenia: 3 godziny dydaktyczne x dwa dni.
Forma realizacji: wykład interaktywny.
Adresat:
- nauczyciele różnych specjalności na wszystkich etapach edukacyjnych, wychowawcy (pierwszeństwo mają nauczyciele pracujący w sosnowieckich placówkach),
- rodzice uczniów
Miejsce – szkolenie ONLINE, na platformie LiveWebinar na podany w formularzu adres e-mail zostanie wysłany link do platformy (prosimy o sprawdzenie SPAM-u).
Warunki techniczne udziału w szkoleniu:
Warunki techniczne udziału w szkoleniu:
1. Dostęp do internetu (bardzo słabe łącze może spowodować zacinanie się obrazu podczas wydarzenia).
2. Zaleca się korzystanie z komputera (ze względu na komfort odbioru prezentowanych treści), choć możliwe jest również skorzystanie z urządzeń mobilnych (smartfonów, tabletów).
3. Niezbędne jest włączenie dźwięku w urządzeniu, z którego korzystamy lub użycie słuchawek podłączonych do sprzętu odtwarzającego webinar.
4. Zaleca się korzystać z najaktualniejszych wersji przeglądarek.
Koszt szkolenia: bezpłatne.
Link do zapisu:
DLA RODZICÓW: https://forms.gle/GGMPWpfZXedYoodVA
DLA NAUCZYCIELI: https://forms.gle/kFGUuLPSMYVcU9Zw9
Liczba miejsc ograniczona.